Udisanje manje kiseonika može imati koristi za zdravlje

Udisanje manje kiseonika može imati koristi za zdravlje

Nasumično ispitivanje osam dobrovoljaca provelo je nedelju dana izloženo smanjenom nivou kiseonika koji je simulirao veliku nadmorsku visinu u stambenom objektu za hipoksiju, kako bi videli da li udisanje manje kiseonika može imati koristi za njihovo fizičko zdravlje.

Studiju su sproveli istraživači sa Kraljevskog koledža u Londonu, Kraljevske bolnice u Melburnu, Oksfordskih univerzitetskih bolnica NHS fondacije Trust, Beth Israel Deaconess Medical Center i Univerziteta u Limeriku.

Mnogi pacijenti koji čekaju na tešku operaciju imaju nizak nivo kondicije, visok BMI, sedentarni način života ili anemiju, što je povezano sa većim stopama komplikacija i smrti nakon operacije. Anesteziologi trenutno pokušavaju da razviju efikasnija sredstva za poboljšanje kondicije pacijenata pre operacija, poznatih kao prehabilitacija, kako bi smanjili ovu mogućnost.

Poznato je da visinski trening poboljšava kondiciju i dovodi do viših nivoa u krvi (hemoglobin, koji prenosi kiseonik u telu) kod sportista kroz izlaganje smanjenim nivoima kiseonika (hipoksija), koji su slični uslovima koje putnici doživljavaju tokom leta avionom. Kod sportista, okruženje sa niskim sadržajem kiseonika stimuliše povećanje hemoglobina da prenosi više kiseonika kroz telo, omogućavajući im da bolje rade u okruženjima na malim visinama.

Istraživači su postavili pitanje da li bi izlaganje simuliranoj velikoj nadmorskoj visini moglo koristiti starijim ljudima koji se suočavaju sa rizikom od komplikacija pre operacije, uvodeći koncept „prehabilitacije visine“. Da bi ovo testirali, regrutovali su osam sedećih volontera prosečne starosti od 64 godine da provedu dve nedelje živeći u Nacionalnom centru za visinsku obuku u Irskoj, „hipoksičnoj kući“ u kojoj se nivo kiseonika u vazduhu strogo kontroliše.

Članak „Potencijal za korišćenje simulirane nadmorske visine kao sredstva za prehabilitaciju: studija fiziologije“ objavljen je u Anesthesia.

Tokom jedne nedelje, kuća je sadržavala normalan vazduh, dok je tokom druge nedelje nivoi kiseonika bili blago smanjeni (slično uslovima tokom leta aviona, što je ekvivalentno približno 2.438 m ili 8.000 ft). Volonteri su podvrgnuti kardiopulmonalnim testovima vežbanja pre i posle svake nedeljne izloženosti.

Istraživači su otkrili da je simulirana velika nadmorska visina stimulisala veliko povećanje hemoglobina kod učesnika, ali nije dovela do velikih promena u njihovoj aerobnoj kondiciji. Ovo povećanje hemoglobina moglo bi biti klinički korisno pre operacije.

U praksi, hipoksične nadstrešnice male veličine mogu se obezbediti pacijentima da ih koriste dok spavaju tokom nedelja koje prethode operaciji. Upotreba hipoksične tehnologije je takođe već rasprostranjena, jer su hipoksične sobe ili šatori dostupni u vrhunskim teretanama iu profesionalnim sportskim klubovima, a slični hipoksični vazdušni sistemi se koriste za sprečavanje požara u industrijskim razmerama, kao što su skladišta i bibliotečke arhive. . U zdravstvenim ustanovama, bolnice bi mogle da stvore male ili velike hipoksične prostore za pacijente pre operacije, pošto je tehnologija dostupna.

„Znamo da sportisti mogu da koriste hipoksične nadstrešnice iznad svog kreveta da simuliraju izloženost nadmorskoj visini i da visina može da izazove bolji učinak nakon dve do tri nedelje čak i kod ljudi koji su u izuzetno formi. Zanimalo nas je da li ovaj pristup može koristiti i starijim pacijentima pre nego što velike hirurgije, koji su zbog sedentarnog načina života i niskog nivoa kondicije izloženiji većem riziku od negativnih postoperativnih ishoda“, rekao je glavni autor profesor Tomas Smit, konsultant anesteziolog i šef istraživanja vazduhoplovne medicine u Kingsu.

„Iako ova studija sugeriše da simulirana izloženost nadmorskoj visini može imati potencijalne prednosti za starije i sedentarne pacijente, potrebne su dalje studije da se ovo istraži za prehabilitaciju visine kod kuće.“