Naučnici su analizirali milione tvitova kako bi identifikovali preživele od COVID-19 koji žive sa posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP) – demonstrirajući efikasnost korišćenja podataka društvenih medija kao alata za ranu proveru i intervenciju.
Istraživači su napravili skup podataka od 3,96 miliona postova na Tviteru, sada poznatih kao Ks, od korisnika koji su na svojoj vremenskoj liniji spomenuli da su bili pozitivni na COVID u nekom trenutku između marta 2020. i novembra 2021.
Koristeći klasifikatore za mašinsko učenje, uključujući Mašinu za vektorsku podršku (SVM), Naivni Bajes, K-nearest Neighbor i Random Forest, tim je klasifikovao postove kao PTSP pozitivne ili negativne — postigavši tačnost od 83,29% koristeći SVM.
Objavljujući svoje nalaze u časopisu Naučni izveštaji, međunarodna grupa istraživača naglašava značajan uticaj COVID-19 na mentalno zdravlje, naglašavajući potrebu za ranim otkrivanjem i intervencijom za PTSP.
Koautor, profesor Mark Li, sa Univerziteta u Birmingemu, prokomentarisao je: „Naši nalazi pokazuju da podaci društvenih medija mogu pružiti dragoceno sredstvo za identifikaciju ljudi koji su u riziku od PTSP-a – omogućavajući rani skrining i brzu medicinsku akciju.
„Sa daljim istraživanjem, tehnike mašinskog učenja koje se ovde koriste mogle bi se potencijalno primeniti kako bi se obezbedilo rano otkrivanje drugih zdravstvenih problema.“
Analizirajući tvitove, naučnici su identifikovali zaraženost COVID-19 kao okidač. Zatim su tražili simptome prema ključnim faktorima, uključujući ponovno iskustvo, hiperuzbuđenje i ponašanje izbegavanja, tražeći niz ključnih reči uključujući:
Tvitovi koji su imali i status COVID-19 kao i jednu od ključnih reči za PTSP smatrani su „pozitivnim na PTSP“. Tvitovi u kojima se pominju ključne reči za PTSP, ali u vezi sa drugim događajima, a ne sa COVID-19, smatrani su „negativnim za PTSP“.
Koautor dr Mubašir Ali, sa Univerziteta u Birmingemu, prokomentarisao je: „Stekli smo bolje razumevanje ponašanja korisnika nakon što im je dijagnostikovan COVID-19. Naša analiza pokazuje da je pandemija uzela danak kada je u pitanju mentalno zdravlje ljudi. mogući uticaj simptoma kao što su anksioznost, nesanica i noćne more koji su rasprostranjeni među preživelima od COVID-19.“
PTSP je vrsta anksioznog poremećaja koji se može razviti kod pojedinaca koji su doživeli traumatičan događaj, kao što je saobraćajna nesreća, rat, fizičko, emocionalno ili seksualno zlostavljanje, prirodna katastrofa ili bilo koje drugo iskustvo koje može promeniti život. SZO i Američko udruženje psihijatara (APA) priznaju PTSP kao legitimno stanje.