Obećavajuće otkriće u borbi protiv neizlečivih karcinoma

Obećavajuće otkriće u borbi protiv neizlečivih karcinoma

Istraživači sa Farmaceutske škole Medvej (MSOP) – partnerstva između univerziteta u Kentu i Griniču – u saradnji sa kolegama iz Inselspitala (Univerzitetska bolnica u Bernu, Švajcarska) i Univerziteta u Oldenburgu (Nemačka), došli su do nedavnih otkrića kako ljudski proteini koji se bore protiv raka deluju, objavljeno je u časopisu Journal for ImmunoTherapy of Cancer.

Galektin-9, protein koji se nalazi kod svih sisara, odgovoran je za regulisanje imunoloških odgovora ljudi. Od posebnog je interesa zbog svoje sposobnosti da potisne antikancerogene aktivnosti T-ćelija — vrste belih krvnih zrnaca koja su deo imunog sistema i mogu se koristiti u borbi protiv raka. Kao takav, galektin-9 koriste ćelije raka da izbegnu imunološki nadzor.

Suočavanje sa sposobnošću Galetina-9 da poništi efikasnost T-ćelija i drugih aktivnosti tretmana protiv raka – ili barem dalje razumevanje kako se to dešava – moglo bi pomoći da se više karcinoma izleči.

Prethodna istraživanja su pokazala da je galektin-9 visoko izražen u velikom broju ljudskih karcinoma, uključujući veoma agresivne tumore kao što su glioblastomi—agresivni tip raka sa manje od 10% petogodišnjeg preživljavanja, koji se može javiti u mozgu ili kičmi. pupčana vrpca — i češći karcinomi poput dojke i pluća. Međutim, poznato je da čvrste tumorske ćelije u mirovanju luče ili veoma male količine galektina-9 ili ga, u većini slučajeva, uopšte ne luče.

Tim je pokušao da razjasni da li T ćelije mogu da indukuju lučenje galektina-9 u ljudskim ćelijama raka koje potiču od solidnih malignih tumora i da li ovaj rastvorljivi oblik pokazuje veću sistemsku imunosupresivnu aktivnost u poređenju sa proteinom na površini ćelije.

Ovo istraživanje je po prvi put pokazalo da T-ćelije indukuju lučenje galektina-9 u različitim tipovima humanih ćelija raka dobijenih iz solidnih malignih tumora putem diferencijalnih biohemijskih mehanizama. Nalazi naglašavaju ključnu ulogu galektina-9 u izbegavanju imunog sistema protiv raka i naglašavaju potrebu za daljim istraživanjem galektina-9 i njegovih regulatornih puteva kako bi se razvio novi i efikasan tretman za veliki broj karcinoma – uključujući one koji su trenutno često neizlečivo.

Dr Vadim Sumbajev, vođa istraživačkog konzorcijuma koji je sproveo studiju i direktor istraživanja u MSoP-u, rekao je: „Ovi rezultati ne samo da potvrđuju ono što smo već znali o ovom proteinu za borbu protiv raka, već nam takođe pomažu da bolje razumemo njegove funkcije i kako radi sa drugim vrstama tumora.“

„Razumevanje Galectina-9 i čitave mašinerije za izbegavanje imunog sistema protiv raka omogućilo bi nam da mapiramo ove puteve i brzo ih identifikujemo kod svakog pojedinačnog pacijenta korišćenjem jednostavnih testova biohemijskih markera i učinimo postojeće ili nove tretmane efikasnijim.

„Štaviše, ovo znanje bi nam omogućilo da identifikujemo najbolje terapeutske ciljeve na personalizovanoj osnovi i dizajniramo visoko efikasne lekove za interakciju sa njima na željeni način. Kao rezultat toga, za svakog pacijenta od raka, moći ćemo brzo da prilagodimo visoko efikasne lekove. efikasna i pristupačna personalizovana ciljana imunoterapija. A ovo će značajno poboljšati stopu preživljavanja i kvalitet života pacijenata sa rakom tokom i nakon lečenja. Iako je još dug put do toga, ovo nas dovodi korak bliže razvoju lečenja raka koji spasavaju život.“