Nuđenje hranljivih obroka studentima može poboljšati ishranu i sprečiti gojaznost širom Evrope

Nuđenje hranljivih obroka studentima može poboljšati ishranu i sprečiti gojaznost širom Evrope

U osnovnoj školi Sancta Maria u belgijskom gradu Leuvenu, standardni upakovani obroci nisu na meniju za desetine gladne dece kada zazvoni ručak.

Umesto toga, učenici dobijaju sveže pripremljenu, toplu organsku vegetarijansku hranu koja se svakodnevno dostavlja u školsku menzu. Obroci dolaze biciklom iz obližnjih, namenski izgrađenih kuhinja koje pripadaju „Foodatelier Cesar“—uslugi koju je uspostavio roditelj koji želi da promoviše zdravu ishranu.

Učenici učestvuju u projektu koji je dobio sredstva EU za poboljšanje nutritivne vrednosti obroka koji se služe u školama širom Evrope. Pod nazivom SchoolFood4Change, četvorogodišnja inicijativa traje do kraja 2025.

U Sancta Maria i dve druge škole u ​​Leuvenu, novi jelovnici su uvedeni u novembru 2023. Određeni rani otpor dece je splasnuo kako su se navikavali na kuhinju, kaže Tom Bergmans, roditelj koji stoji iza ugostiteljske službe.

Projekat obuhvata ukupno 3.000 škola i 600.000 dece širom Evrope. Predstavljeni gradovi su pored Belgije u 11 zemalja EU: Austriji, Češkoj, Danskoj, Estoniji, Francuskoj, Nemačkoj, Mađarskoj, Italiji, Slovačkoj, Španiji i Švedskoj.

Cilj je da zdrava hrana postane redovan deo života dece, uzimajući u obzir sve veći problem gojaznosti u Evropi i rastuću svest o uticaju industrijske poljoprivrede na životnu sredinu.

Evropski ogranak globalne mreže lokalnih i regionalnih vlasti poznate kao ICLEI vodi projekat EU.

Amalija Očoa, šefica održivog sistema hrane u kancelariji ICLEI-a u Frajburgu u Nemačkoj, ističe da je važno promovisati zdravu ishranu i navike u ishrani kroz saradnju između malih farmera, škola, lokalnih dobavljača hrane i ugostitelja.

Očoa takođe naglašava da osiguravanje zdravih obroka za svako dete koje učestvuje doprinosi cilju EU da obezbedi besplatne školske obroke za svu decu kojoj je to potrebno u Evropi, posebno uzimajući u obzir socioekonomske izazove s kojima se suočavaju mnoge porodice.

Projekat STOP, koji istražuje faktore gojaznosti kod dece i identifikuje mere prevencije, takođe pokazuje vezu između siromaštva i problema sa težinom kod dece. Ova saznanja pomažu u oblikovanju efikasnih politika za borbu protiv gojaznosti, uključujući promovisanje zdravih obroka i fizičke aktivnosti u školama.

Kroz inicijative poput SchoolFood4Change i STOP, Evropa radi na stvaranju zdravijeg okruženja za decu i mlade, podstičući ih da usvoje zdrave navike u ishrani i životnom stilu, što će im doneti dugoročne koristi za zdravlje.