Novo pravilo o mamografiji daje ženama više detalja da se zaštite od raka dojke

Novo pravilo o mamografiji daje ženama više detalja da se zaštite od raka dojke

Novo savezno pravilo stupa na snagu u utorak koje bi potencijalno moglo pomoći većem broju žena da ranije uoče rak dojke. FDA će zahtevati od pružalaca mamografa širom zemlje da obaveste žene ako imaju gusto tkivo dojke i preporučiće da se konsultuju sa svojim lekarom o tome da li im je potreban dodatni skrining.

Dok mnoge žene nisu svesne gustine tkiva dojke, oko 50% žena na mamografu ima guste grudi. To je faktor koji povećava njihov rizik od raka dojke i otežava uočavanje raka na mamografu.

Evo šta sve žene treba da znaju o gustom tkivu dojke i šta da rade sa ovim novim informacijama.

Od utorka, svi izveštaji o mamografu koji se šalju pacijentima u SAD biće obavezni da zabeleže da li žena ima guste grudi. Neke države, uključujući Gruziju, već imaju postojeće zakone koji zahtevaju da žene budu obaveštene o gustini grudi.

Svi centri za mamografiju u SAD moraju se pridržavati ovog pravila do utorka, ali Američko društvo za rak napominje da mnogi to već čine.

Gustina grudi je mera koliko vlaknastog i žlezdanog tkiva ima u vašim dojkama, u poređenju sa masnim tkivom. To nije povezano sa veličinom ili čvrstoćom grudi.

Sažetak izveštaja o mamografiji koji se daju pacijentima biće opisan kao „negust” ili „gust”.

Iako se tačna formulacija može neznatno razlikovati, ako je tkivo vaše dojke gusto, vaš izveštaj će reći: „Tkivo dojke može biti ili gusto ili ne. Gusto tkivo otežava pronalaženje raka dojke na mamografu i takođe povećava rizik od razvoja Rak dojke je gusto. Kod nekih osoba sa gustim tkivom, drugi testovi za snimanje mogu pomoći u pronalaženju karcinoma o gustini dojke, riziku od raka dojke.

Gustina grudi je važna iz dva glavna razloga:

1) Gusto tkivo dojke otežava radiolozima da vide rak na mamografima. Gusto tkivo dojke na mamografu izgleda belo. Masa dojke i rak takođe mogu izgledati bele, tako da gusto tkivo može otežati njihovo uočavanje. Nasuprot tome, masno tkivo izgleda skoro crno na mamografu, tako da je lakše uočiti tumor koji izgleda belo ako je veći deo dojke masno tkivo.

Prema procenama Univerzitetske bolnice Džordž Vašington, mamografija kod žena sa gustim grudima promaši više od 33% karcinoma dojke.

2) Žene koje imaju gusto tkivo dojke imaju veći rizik od raka dojke u poređenju sa ženama sa manje gustim tkivom, prema ACS. U ovom trenutku nije jasno zašto je gusto tkivo dojke povezano sa rizikom od raka. Može biti da ima više ćelija koje se mogu razviti u abnormalne ili kancerogene ćelije.

Što su vaše grudi gušće, to je veći rizik, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti. Smatra se da je nivo rizika sličan riziku od raka dojke kod nekoga ko ima rođaka koji je imao bolest, prema klinici Mejo.

Radiolozi su lekari koji „čitaju“ mamografe i druge vrste slikovnih testova. Proveravaju vaš mamograf za abnormalna područja, a takođe gledaju i gustinu dojki.

Lekari dele gustinu dojki u četiri kategorije, od skoro svih masnih tkiva (kategorija A) do raštrkanih delova gustog tkiva (kategorija B) do heterogeno gustog (kategorija C) do izuzetno gustog (kategorija D).

Izveštaji o mamografu koji se šalju zdravstvenim radnicima moraju uključiti ukupnu procenu gustine dojki koristeći četiri kategorije. U sažetom izveštaju koji se daje pacijentima možda nije naveden nivo gustine.

Ali ako imate pristup svom izveštaju preko portala za pacijente ili na neki drugi način, to često možete pronaći u izveštaju — obično blizu početka izveštaja. Ako nemate pristup izveštaju, možete zatražiti od svog provajdera ove informacije.

Ako vaš mamografski izveštaj kaže da imate gusto tkivo dojke, razgovarajte sa svojim lekarom o tome šta to znači za vas i da li bi trebalo da idete na dodatne testove.

Neke studije sugerišu da bi 3D mamografija mogla biti posebno korisna kod žena sa gustim grudima.

3D mamograf koristi kompjutere da kombinuje rendgenske slike dojke u 3D sliku, što omogućava zdravstvenim radnicima da bolje vide prethodne gustine. Može se koristiti kao skrining test zajedno sa ili umesto standardnog mamografa, iako još nije dostupan u svim centrima za snimanje.

Studije su takođe pokazale da ultrazvuk dojke i možda magnetna rezonanca (MRI) takođe mogu pomoći u pronalaženju nekih karcinoma koji se ne mogu videti na mamografima. Ali ultrazvuk i MRI takođe mogu dovesti do lažnih pozitivnih rezultata koji nisu rak. To zauzvrat može dovesti do više testova i nepotrebnih biopsija.

Troškovi ultrazvuka ili MR možda neće biti pokriveni osiguranjem za žene sa gustim tkivom dojke.

Medicinska udruženja su izdala saopštenja o gustim grudima, ali do sada nisu dala jasne savete o tome šta lekari i žene treba da rade sa novim informacijama o gustini grudi.

Nedostatak smernica znači da li žena sa gustim tkivom dojke dobija dodatni pregled i da li će njeno osiguranje platiti često se svodi na to da li žena ima druge faktore rizika kao što je porodična istorija raka dojke i da li njen lekar piše medicinski nalog za više testovi.

Bez toga, žene koje se zalažu za dodatne projekcije možda će morati da plate iz svog džepa.

Većina karcinoma dojke može se videti na mamografu čak i kod žena koje imaju gusto tkivo dojke, tako da je i dalje važno redovno raditi mamografe.

Čak i ako imate normalan mamografski izveštaj, trebalo bi da znate kako vaše grudi normalno izgledaju i kako se osećaju. Kad god dođe do promene, trebalo bi da je odmah prijavite lekaru.