Objavljeno u Journal of Infectious Diseases, novo istraživanje koje je vodio Medicinski fakultet Univerziteta u Minesoti nudi novi put nade u borbi protiv infekcije virusom hronične ljudske imunodeficijencije (HIV).
Istraživači su istraživali upotrebu ćelija prirodnih ubica (NK) sa ciljem da obnove njihovu funkciju za bolju kontrolu infekcije – pristup koji bi se mogao koristiti u široj strategiji izlečenja HIV-a pošto više kompanija radi na masovnoj proizvodnji zdravih NK ćelija.
„HIV ima zaista odlične terapije zahvaljujući neviđenom napretku u razvoju antiretrovirusne terapije, ali čak i uz to, bolest i dalje izaziva ranu smrtnost i značajne zdravstvene probleme, a lek je očajnički potreban“, rekao je Tim Šaker, MD, glavni istraživač i direktor programa za medicinu HIV-a na Medicinskom fakultetu Univerziteta M.
NK ćelije su prva linija odbrane od virusnih infekcija. HIV može da onesposobi ove ćelije, što otežava uklanjanje infekcije. Istraživanje je uključivalo davanje HIV-pozitivnih pojedinaca sa infuzijom zdravih NK ćelija dobijenih od bliskog rođaka zajedno sa lekom N-803 iz ImmunitiBio, koji pojačava NK aktivnost. Svi učesnici ove studije u ranoj fazi doživeli su značajno smanjenje tereta infekcije, a pokazalo se da su procedure bezbedne i da se dobro tolerišu.
Iako priznaje visoku cenu i ograničenu skalabilnost ovog pristupa za preko 35 miliona zaraženih ljudi širom sveta, studija nudi važan uvid u moguće strategije lečenja pokazujući da poboljšanje funkcije NK ćelija može značajno smanjiti opterećenje HIV-om.
Istraživački tim planira veću studiju koja kombinuje NK ćelije sa N-803 plus HIV-specifičnim široko neutrališućim antitelom – slično onome što je uspešno korišćeno za lečenje COVID-19 – kako bi se utvrdilo da li kombinacija može dovesti do još daljeg smanjenja tereta infekciju i dovesti nas još jedan korak bliže izlečenju HIV-a.