Novo istraživanje podržava prenamenu vijagre za lečenje Alchajmerove bolesti

Novo istraživanje podržava prenamenu vijagre za lečenje Alchajmerove bolesti

Istraživanje koje je vodila nova Klivlendska klinika ukazuje na sildenafil (vijagra) kao potencijalni lek za Alchajmerovu bolest. Studija pruža dokaze iz računarskih modela, podataka o potraživanjima od osiguranja i zapažanja iz moždanih ćelija kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću.

Sildenafil je glavna komponenta lekova koji se koriste za lečenje erektilne disfunkcije (Viagra) i plućne arterijske hipertenzije (Revatio).

„Naša otkrića daju dodatnu težinu ponovnoj nameni ovog postojećeg leka koji je odobrila FDA kao novi tretman za Alchajmerovu bolest, kojoj su veoma potrebne nove terapije“, rekao je Feikiong Cheng, dr., koji je vodio istraživanje. „Koristili smo veštačku inteligenciju da integrišemo podatke u više domena, što je sve ukazivalo na potencijal sildenafila protiv ove razorne neurološke bolesti.“

Alchajmerova bolest trenutno pogađa preko 6 miliona Amerikanaca, a očekuje se da će se incidenca utrostručiti do 2050. godine, naglašavajući potrebu za brzim razvojem novih strategija prevencije i lečenja. Prenamena leka—korišćenje postojećeg leka u nove terapeutske svrhe— nudi praktičnu alternativu skupom i dugotrajnom tradicionalnom procesu otkrivanja lekova.

Objavljena u časopisu za Alchajmerovu bolest, studija se zasniva na ranijim nalazima istraživača iz 2021. godine koji su koristili računarske modele da bi u početku identifikovali sildenafil kao kandidata za lek koji obećava da bi pomogao u prevenciji i lečenju Alchajmerove bolesti.

U novoj studiji, dr Čeng, direktor Centra za genome klinike u Klivlendu, i njegov tim analizirali su milione deidentifikovanih potraživanja osiguranja iz dve nezavisne baze podataka pacijenata, što je otkrilo 30–54% smanjenu prevalenciju u dijagnozama Alchajmerove bolesti među pacijentima koji uzimali sildenafil u poređenju sa onima koji nisu uzimali nakon prilagođavanja različitih mogućih zbunjujućih faktora.

U moždanim ćelijama pacijenata sa Alchajmerovom bolešću, istraživači su takođe pokazali da sildenafil snižava nivoe neurotoksičnih tau proteina, za koje se zna da su povezani sa Alchajmerovom bolešću kada se nakupljaju. Takođe su otkrili da neuroni tretirani sildenafilom eksprimiraju gene povezane sa rastom ćelija, poboljšanom funkcijom mozga, smanjenom upalom i drugim procesima za koje se zna da štite od neuralne degeneracije povezane sa Alchajmerovom bolešću.

Nalazi dr Čenga pokazuju izvodljivost korišćenja kompjuterskih modela za identifikaciju potencijalnih novih kandidata za lek na brz i pouzdan način, što predstavlja značajan korak napred u otkrivanju lekova za Alchajmerovu bolest.

„Nakon kompjuterske integracije ove velike količine podataka, korisno je videti efekte sildenafila u ljudskim neuronima i ishode pacijenata u stvarnom svetu“, rekao je dr Čeng. „Verujemo da naši nalazi pružaju dokaze potrebne za klinička ispitivanja kako bi se dalje ispitala potencijalna efikasnost sildenafila kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću.“