Novi pristup praćenju u realnom vremenu nakon operacije pankreasa

Novi pristup praćenju u realnom vremenu nakon operacije pankreasa

Komplikacije nakon operacije pankreasa su česte i mogu biti opasne po život. Jedna od najozbiljnijih, ali čestih komplikacija je postoperativna fistula pankreasa. Ovo stanje se dijagnostikuje na osnovu povećane koncentracije enzima pankreasa alfa-amilaze u drenažnim sekretima.

Trenutno se analiza ovih enzima rutinski sprovodi prvog i trećeg postoperativnog dana. Naučnici u Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) i Univerzitetskoj bolnici Drezden (UKD) sada izveštavaju u časopisu Biosenzori i bioelektronika o razvoju prenosnog uređaja koji može da sprovodi određivanje enzima kontinuirano i u realnom vremenu.

Do trideset procenata pacijenata koji su podvrgnuti delimičnoj resekciji pankreasa pati od postoperativne pankreasne fistule, komplikacije koja je posledica curenja enzima pankreasa u trbušnu duplju. Ovo stanje može značajno da produži hospitalizaciju i da dovede do odlaganja ili neprimenjivanja postoperativne hemoterapije, koja je važna komponenta lečenja karcinoma pankreasa.

Postoperativna fistula pankreasa dijagnostikuje se ispitivanjem digestivnog enzima alfa-amilaze u drenažnom sekretu merenjem njegove biohemijske reakcije sa skrobom, skladištenim ugljenim hidratima. Enzim alfa-amilaza razlaže ugljene hidrate skroba na njihove komponente.

Visok nivo alfa-amilaze u drenažu ukazuje na postoperativnu fistulu pankreasa. U dosadašnjoj kliničkoj praksi, ovaj test se sprovodi prvog i trećeg dana nakon operacije. Može proći do šest sati dok rezultati testa ne postanu dostupni negovateljima. Pored toga, trenutni standardni proces pruža samo informacije o stanju pacijenta u određenom trenutku.

Pošto kontinuirano praćenje alfa-amilaze još nije izvodljivo, prilagođavanje medicinskog tretmana u slučaju komplikacija može biti odloženo.

Iz tog razloga, dr Larisa Baraban sa Instituta za radiofarmaceutsko istraživanje karcinoma HZDR-a, zajedno sa svojim timom i kolegama sa Odeljenja za visceralnu, torakalnu i vaskularnu hirurgiju Univerzitetske bolnice u Drezdenu, razvili su prenosivi millifluidni uređaj zasnovan na kapljicama koji može da meri aktivnost alfa-amilaze drenažne tečnosti u realnom vremenu. Ovaj instrument je namenjen za praćenje pacijenata u kritičnim prvim danima nakon operacije.

Millifluidics znači da se tečnosti prolaze kroz cevi prečnika približno jednog milimetra. Mala količina drenažne tečnosti se kontinuirano sakuplja iz drenažnih uzoraka pacijenata i kapsulira u kapljice veličine nanolitara sa skrobnim reagensom. Upotreba ovog mikrofluidnog formata kapljica smanjuje vreme između uzorkovanja i očitavanja na jedan do dva minuta.

Da bi odredili jačinu reakcije, Baraban i njen tim su radili sa fluorescentnom bojom. Fluorescencija se povećava sa povećanjem koncentracije alfa-amilaze. Što je boja intenzivnija, to je veća koncentracija alfa-amilaze u drenažnom sekretu, što ukazuje na prisustvo postoperativne fistule pankreasa. U kliničkoj praksi, takav nalaz bi mogao da pokrene naknadne preglede u ranoj fazi, sa ciljem da se izbegne pogoršanje komplikacija kod pacijenata.

Da bi potvrdili svoju novorazvijenu tehnologiju, istraživači su uporedili nivoe alfa-amilaze izmerene konvencionalnom metodom sa onima iz novog uređaja kod 32 pacijenta nakon operacije pankreasa. Vrednosti su odgovarale kod 31 od 32 pacijenta, što potvrđuje pouzdanost novog millifluidnog instrumenta.

Prednosti novog uređaja su jasne: „Naš metod skraćuje period određivanja alfa-amilaze sa šest sati na približno dva minuta i omogućava praćenje aktivnosti amilaze u realnom vremenu. Štaviše, naš millifluidni uređaj zasnovan na kapljicama može se udobno postaviti na pored kreveta pacijenta“, dodaje Baraban. „Ovo omogućava da se komplikacije brže identifikuju i započnu odgovarajući tretmani.“

Nova tehnologija praćenja može se proširiti na analizu različitih telesnih tečnosti i bolesti, kao i šireg spektra biomarkera. Stoga istraživači veruju da bi nova metodologija mogla postati deo budućeg standarda nege u postoperativnom praćenju pacijenata.