Nova studija redefiniše kako antidepresivi pomažu u lečenju velikog depresivnog poremećaja

Nova studija redefiniše kako antidepresivi pomažu u lečenju velikog depresivnog poremećaja

Istraživači sa medicinskog kampusa Univerziteta Kolorado Anschutz uspostavili su novi okvir za razumevanje kako klasični antidepresivi deluju u lečenju velikog depresivnog poremećaja (MDD), ponovo naglašavajući njihov značaj i sa ciljem da se klinički razgovor preoblikuje oko njihove uloge u lečenju.

Priroda disfunkcije u korenu MDD-a je bila pod istragom decenijama. Klasični antidepresivi, kao što su SSRI (selektivni inhibitori ponovnog uzimanja serotonina, kao što je Prozac) izazivaju povišenje nivoa hemijskog glasnika u mozgu, serotonina. Ovo zapažanje je dovelo do ideje da antidepresivi deluju jer obnavljaju hemijsku neravnotežu, kao što je nedostatak serotonina.

Međutim, naredne godine istraživanja nisu pokazala značajno smanjenje serotonina kod osoba sa depresijom. Dok su se stručnjaci udaljili od ove hipoteze zbog nedostatka konkretnih dokaza, to je dovelo do promene javnog mnjenja o efikasnosti ovih lekova.

Međutim, antidepresivi, kao što su SSRI i inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina i norepinefrina (SNRI) su i dalje efikasni u ublažavanju depresivnih epizoda kod mnogih pacijenata. U radu objavljenom u Molekularnoj psihijatriji, istraživači navode novi okvir za razumevanje koliko su antidepresivi efikasni u lečenju MDD. Ovaj okvir pomaže da se razjasni kako su antidepresivi poput SSRI i dalje korisni, čak i ako MDD nije uzrokovan nedostatkom serotonina.

„Najbolji dokaz o promenama u mozgu kod ljudi koji pate od MDD-a je to što neki regioni mozga ne komuniciraju međusobno normalno“, kaže dr Skot Tompson, profesor na odseku za psihijatriju na Univerzitetu Kolorado. Medicina i viši autor. „Kada delovi mozga odgovorni za nagradu, sreću, raspoloženje, samopoštovanje, čak i rešavanje problema u nekim slučajevima, ne komuniciraju jedni sa drugima kako treba, onda ne mogu da rade svoj posao kako treba.

„Postoje dobri dokazi da antidepresivi koji povećavaju serotonin, kao što su SSRI, deluju tako što obnavljaju snagu veza između ovih regiona mozga. Kao i novi terapeutici kao što su esketamin i psihodelici. Ovaj oblik neuroplastičnosti pomaže u oslobađanju moždanih kola od ‘zaglavljeni’ u patološkom stanju, što na kraju dovodi do obnavljanja zdrave funkcije mozga“, rekao je Tompson.

Tompson i kolege ovu teoriju upoređuju sa automobilom koji izleti sa puta i zaglavi se u jarku, zahtevajući pomoć kamiona za vuču da izvuče automobil iz zaglavljenog stanja, omogućavajući mu da se ponovo slobodno kreće niz put.

Istraživači se nadaju da će zdravstveni radnici koristiti svoje primere kako bi podstakli razgovore sa zabrinutim pacijentima o ovim tretmanima, pomažući im da bolje razumeju svoje stanje i kako da ga leče.