Istraživači sa Odeljenja za primarnu zdravstvenu zaštitu Univerziteta u Oksfordu razvili su novi alat za predviđanje rizika ljudi od dobijanja raka jednjaka u narednih deset godina.
Istraživači u Nufild odeljenju za primarnu zdravstvenu zaštitu na Univerzitetu u Oksfordu predstavili su danas revolucionarni alat koji bi mogao da revolucioniše rano otkrivanje raka jednjaka – dugačku cev koja prenosi hranu od grla do stomaka.
Ovo je osmi najčešći rak na svetu. Koristeći ogromne baze podataka pacijenata i najsavremenije računarske tehnike, tim je razvio algoritam za predviđanje pod nazivom „CanPredict (esophageal)“ koji identifikuje pojedince sa visokim rizikom od ovog raka i potencijalno može spasiti bezbroj života kroz ciljani skrining i ranu intervenciju.
Objavljeno danas u časopisu The Lancet Regional Health—Europe, tim istraživača sa univerziteta Oksford, Kembridž i Notingem razvio je ovaj inovativni alat za predviđanje desetogodišnjeg rizika od raka jednjaka i za identifikaciju pacijenata sa visokim rizikom za dalji skrining, potencijalno vodeći do ranijeg otkrivanja i poboljšanja ishoda pacijenata. Iako postoje dostupne metode za otkrivanje karcinoma jednjaka, kao što je endoskopija, one su često rezervisane za pacijente koji pokazuju simptome ili one za koje se već zna da su pod visokim rizikom.
Profesorka Džulija Hipisli-Koks, lekar opšte prakse i vodeći istraživač sa Nufild odeljenja za primarnu zdravstvenu zaštitu Univerziteta u Oksfordu, naglasila je potencijalni uticaj CanPredict alata: „Bez široko rasprostranjenog programa skrininga koji trenutno postoji u NHS, razvija se nova strategija za omogućavanje ranijeg otkrivanja ostaje najvažnija.
„CanPredict nudi prilagođen pristup, koncentrišući se na one kojima je najpotrebniji, i identifikujući pacijente sa rizikom od karcinoma jednjaka. Ovo ima potencijal da postavi dijagnozu raka ranije kada je verovatno da će biti više opcija za lečenje.“
Da to stavimo u perspektivu, kada koristimo CanPredict za praćenje samo 20% visokorizičnih pojedinaca, možemo uhvatiti više od tri u četiri slučaja (76%) očekivanih dijagnoza raka jednjaka u narednoj deceniji.
Rak jednjaka, značajan zdravstveni problem širom sveta, često ostaje neotkriven do uznapredovale faze, što čini ranu identifikaciju ključnom. Ovaj novi algoritam ima potencijal da revolucioniše način na koji lekari primarne zdravstvene zaštite – i sistemi zdravstvene zaštite šire – pristupaju bolesti. To bi, na primer, moglo da bude nešto što ordinacija opšte prakse radi nekoliko puta godišnje da identifikuje visokorizične pacijente, a da oni ne moraju da dolaze na konsultacije.
Tim je razvio novi alat analizirajući anonimnu medicinsku dokumentaciju od više od 12 miliona pacijenata iz ordinacija opšte prakse koji su doprineli bazi podataka KResearch širom Engleske i identifikovali više od 16.000 slučajeva raka jednjaka. Istraživači su uključili ključne faktore kao što su starost, životne navike, istorija bolesti i upotreba lekova u CanPredict algoritam.
Kada je razvijen, CanPredict je proveren testiranjem u odvojenom skupu KResearch praksi (više od 4 miliona pacijenata) i bazi podataka o istraživanju kliničke prakse (više od 2,5 miliona pacijenata). Tokom testiranja, CanPredict je tačno predvideo rizik pojedinca od raka jednjaka u narednoj deceniji. Nadmašio je postojeće modele za procenu rizika od raka jednjaka.
Vini Mei, koautor i naučni saradnik za medicinsku statistiku i epidemiologiju na Odeljenju za primarnu zdravstvenu zaštitu Univerziteta u Oksfordu, rekla je: „Naša studija premošćuje značajan jaz u primarnoj zaštiti. Ranijim identifikovanjem pacijenata sa visokim rizikom, možemo potencijalno im ponudi intervencije koje spašavaju živote. Ovaj alat je svedočanstvo o moći kombinovanja tehnologije sa medicinskim istraživanjima.“
Studija je takođe istakla važnost faktora kao što su starost, indeks telesne mase, pušenje, konzumacija alkohola i prethodna medicinska stanja u određivanju rizika od razvoja raka jednjaka. Sposobnost algoritma da integriše ove faktore nudi sveobuhvatnu i personalizovanu procenu rizika za pacijente i takođe može pomoći NHS da optimizuje korišćenje svojih resursa ciljanjem na one sa najvećim rizikom za koje je najverovatnije da će imati koristi od skrininga.
Profesor Rebecca Fitzgerald, OBE, FMedSci, koautor i profesor za prevenciju raka na Univerzitetu u Kembridžu, rekla je: „Iako su naša otkrića obećavajuća, od suštinskog je značaja da im pristupimo sa opreznim optimizmom. Naši sledeći koraci ka realizaciji potencijala CanPredict uključuju procena isplativosti ovog alata i istraživanje njegove integracije u nacionalne kliničke kompjuterske sisteme“.
Profesorka Džulija Hipisli-Koks je rekla: „Zahvaljujemo se hiljadama lekara opšte prakse koji dele anonimne podatke sa KResearch-om bez kojih ovo istraživanje ne bi bilo moguće.“