Nova studija pokazuje da ažurirani protokoli za procenu moždanog udara povećavaju pristup pacijenata lečenju

Nova studija pokazuje da ažurirani protokoli za procenu moždanog udara povećavaju pristup pacijenata lečenju

Promene u standardnim procedurama za procenu i lečenje pacijenata sa sumnjom na moždani udar u državi Delaver dovele su do unapređenja pristupa operaciji za spašavanje života pacijenata širom ove države. Ova inicijativa bi trebalo da posluži kao model za trijažu i lečenje pacijenata sa moždanim udarom širom zemlje, prema istraživanju objavljenom na godišnjem sastanku Društva za neurointervencionu hirurgiju (SNIS).

Saradnja između Delaverskog sistema za moždani udar i direktora službi hitne medicinske pomoći (EMS) u državi rezultirala je promenom načina procene pacijenata sa sumnjom na okluziju velikih krvnih sudova. Ova inicijativa je povećala broj pacijenata koji su direktno prebačeni u sveobuhvatne centre za moždani udar radi trombektomije.

U prvoj godini primene ovih promena širom države 2023. godine, 100 pacijenata je direktno prebačeno u sveobuhvatne centre za moždani udar, zaobilazeći lokalne primarne centre za moždani udar. Od pacijenata kod kojih je potvrđena okluzija ciljnog suda, 79% je podvrgnuto trombektomiji. Ovi pacijenti su takođe primili trombektomiju značajno ranije u poređenju sa prethodnim godinama kada su se prebacivali između ustanova.

Moždani udari često nastaju usled okluzije velikih krvnih sudova (LVO), što može dovesti do ozbiljnih komplikacija usled nedovoljnog protoka krvi u mozgu. Važno je napomenuti da svaka minuta bez odgovarajućeg lečenja može rezultirati gubitkom miliona moždanih ćelija. Zbog toga je brza intervencija ključna, a trombektomija se pokazala kao efikasna minimalno invazivna procedura koja može poboljšati šanse za preživljavanje pacijenata bez trajnih oštećenja.

Veliki izazov predstavlja udaljenost mnogih pacijenata od sveobuhvatnih centara za moždani udar, zbog čega se često prvo upućuju u primarne centre koji možda nemaju dovoljno resursa za adekvatno lečenje. Ovo kašnjenje u pružanju odgovarajuće medicinske pomoći može imati ozbiljne posledice po pacijente, uključujući dugotrajne invaliditete ili čak smrt od posledica moždanog udara.

Thinesh Sivapatham, MD, interventni neuroradiolog i pomoćnik direktora Sveobuhvatnog programa za moždani udar u zdravstvenom sistemu Christiana Care u Delaveru, ističe da implementacija novih procedura za trijažu i usmeravanje pacijenata direktno u sveobuhvatne centre za moždani udar spašava živote. Ova inicijativa omogućava većem broju pacijenata u Delaveru da dobiju neophodnu pomoć nakon moždanog udara, te se nadaju da će ovo postati primer i za druge zdravstvene sisteme širom Sjedinjenih Američkih Država.