Žene sa dijagnozom raka dojke koje su imale redovne mamografske preglede svake godine imale su manje šanse da imaju rak u kasnoj fazi i imale su veći ukupni preživljavanje od onih koje su bile na skriningu svake druge godine ili ređe, prema novom istraživanju Univerziteta u Pitsburgu i objavljenom UPMC-u u časopisu za kliničku onkologiju.
„Samo oko 65% žena starijih od 40 godina je podvrgnuto skriningu za rak dojke, a samo oko polovina tih žena prolazi godišnji skrining — delom zbog suprotstavljenih smernica o preporučenim intervalima skrininga“, rekla je glavni autor Margarita Zulei, MD, profesor i šef odeljenja za snimanje dojki na Odeljenju za radiologiju u Pittu i UPMC. „Naša studija pokazuje da postoji značajna korist za godišnji skrining u odnosu na dvogodišnji skrining, uključujući i žene u premenopauzi.“
Dok su mnoga klinička ispitivanja pokazala prednosti mamografskog skrininga za rak dojke, smernice se razlikuju o tome koliko često žene treba da se pregledaju. Američki koledž radiologije i nekoliko drugih organizacija savetuju godišnji skrining nakon 40. godine, dok Radna grupa za preventivne usluge SAD preporučuje dvogodišnji skrining od 40. godine.
Pošto SAD nemaju nacionalni registar raka dojke, Zulei i njen tim nedavno su razvili veliku institucionalnu bazu podataka kako bi bolje razumeli ishode u stvarnom svetu za pacijente sa rakom dojke.
Da bi dobili više dokaza o optimalnim intervalima skrininga mamografije, istraživači su koristili ovu bazu podataka da uporede 8.145 pacijenata sa rakom dojke koji su imali najmanje jedan mamograf u evidenciji pre dijagnoze. Interval skrininga se smatrao godišnjim ako je vreme između mamografa bilo manje od 15 meseci, dvogodišnjim ako je između 15 i 27 meseci i povremenim ako je duže od 27 meseci.
Procenat karcinoma u kasnoj fazi — TNM stadijum IIB ili gore — bio je 9%, 14% i 19% za godišnje, dvogodišnje i intermitentne grupe skrininga, respektivno. Dvogodišnje i intermitentne grupe imale su znatno lošije ukupno preživljavanje od godišnjih grupa.
„Procenat karcinoma u kasnoj fazi značajno se povećao sa povećanim intervalima skrininga“, rekao je Zulei. „Godišnji mamografi su ključni za rano otkrivanje raka dojke, što povećava verovatnoću preživljavanja, smanjuje štetu za pacijente jer lečenje možda neće morati da bude tako intenzivno, olakšava oporavak i može smanjiti troškove nege.“
Jedna zabrinutost zbog češćih mamografija je povećan rizik od lažnih pozitivnih rezultata, što dovodi do nepotrebnih biopsija i anksioznosti.
„Shvatamo da postoje potencijalne štete povezane sa pozivanjem žena na dodatni pregled, ali ne mislim da te štete prevazilaze rizik od izostanka raka i smrti žena kao rezultat“, rekla je Zulei. „Takođe radimo na testiranju alata za skrining koji imaju manje lažnih pozitivnih rezultata od mamografije i guramo se na svim frontovima da identifikujemo najefikasniji i tačniji način brige o našim pacijentima.“