Nova studija istraživača sa Medicinske škole Ikan na planini Sinai bavi se kritičnim, ali nedovoljno istraženim pitanjem u istraživanju raka: Zašto je starenje najveći faktor rizika za rak? Studija otkriva kako starenje imunološkog sistema podstiče rast tumora, nudeći nove uvide u prevenciju i lečenje raka, posebno za starije odrasle osobe.
Detalji o nalazima objavljeni su u Online First Release of Science od 5. septembra. U pretkliničkim modelima, istraživački tim je otkrio da anakinra, lek koji se obično koristi za upalna stanja kao što je reumatoidni artritis, može biti prenamenjen da blokira štetne signale između ranih lezija raka pluća i koštane srži. Ovo je kritično, kažu istraživači, jer kako imuni sistem stari, on stvara štetnu upalu koja može da podstakne razvoj raka.
„Kako imuni sistem stari, on pokreće štetnu upalu koja može pokrenuti rast raka – promovišući akumulaciju protumorskih makrofaga, vrste imunoloških ćelija koje potiskuju imune efektorske ćelije koje inače ubijaju ćelije tumora. Ovo slabi sposobnost tela za borbu protiv raka“, kaže glavni autor dr Matthev D. Park, šestogodišnji doktor medicine / Ph.D Icahn Mount Sinai. student u laboratoriji Miriam Merad, MD, Ph.D., viši dopisni autor studije.
„Otkrili smo da blokiranjem specifičnih inflamatornih puteva, posebno onih koji uključuju molekule zvane interleukin-1⍺ (IL-1⍺) i IL-1β, ovaj štetni proces može biti obrnut u modelima miša, nudeći potencijalni novi pristup za sprečavanje razvoja raka u ljudi“, kaže dr Merad, dekan za translaciona istraživanja i terapijske inovacije, direktor Instituta za preciznu imunologiju Marc i Jennifer Lipschultz i katedra za imunologiju i imunoterapiju na Ikan Mount Sinaj.
Rak je bolest koja postaje sve češća kako starimo, a rizik naglo raste nakon 60. godine. Predložene su mnoge teorije, uključujući kumulativne efekte oštećenja izazvanih životnom sredinom i genetskih mutacija, ali je malo konkretnih podataka koji objašnjavaju zašto starenje pokreće rak, kažu istraživači.
Kao deo studije, istraživački tim je koristio modele miša da bi istražio kako starenje utiče na progresiju raka. Oni su ubrizgali tumorske ćelije miševima i primetili da rak pluća, pankreasa i debelog creva raste brže kod starijih miševa u poređenju sa mlađim. Koristeći transplantaciju koštane srži od mladih ili starih miševa, istraživači su simulirali efekte starenja imunog sistema. Tim je otkrio da ostareli imuni sistem ubrzava rast raka, čak i kod mladih miševa. Još upečatljivije, otkrili su da podmlađivanje imunološkog sistema značajno smanjuje rast raka kod starijih miševa.
Koristeći visokodimenzionalnu analizu mišjih i ljudskih tkiva raka, tim je identifikovao specifične ćelije i faktore povezane sa imunitetom koji ubrzavaju rast raka kod starijih osoba. Zatim su uspešno blokirali ove faktore, posebno IL-1⍺/β, pokazujući da inhibicija ovih molekula može smanjiti rast raka kod starijih miševa.
„Naša studija pokazuje da ostareli imuni sistem podstiče napredovanje raka, nezavisno od starosti ćelija raka ili okolnog tkiva. Dugo smo sumnjali da zapaljenje može potisnuti antitumorski imunitet, posebno kod starijih osoba i pacijenata sa rakom. Međutim, ovo je prvi čvrst dokaz koji dokazuje da hronična upala starenja imunog sistema predisponira raku“, kaže dr Merad. „Ovo istraživanje ne samo da dovodi našu laboratoriju u polje imunološkog starenja, već i postavlja temelje za buduće studije, istražujući njegove veze sa rakom i drugim stanjima vezanim za starenje poput kardiovaskularnih bolesti i infekcija.
„Ova studija otkriva da bi ciljanje imunološkog sistema koje starenje moglo značajno smanjiti rizik od raka kod starijih osoba. Ona sugeriše da bi jačanje imunološkog odgovora putem imunoterapije moglo biti efikasnije od direktnog ciljanja tumora. Otkriće da anakinra, koja blokira aktivnost IL-1 ⍺/β i lek je koji se već koristi za upalna stanja, može ublažiti štetne efekte starenja imuniteta na rak, otvara vrata za prenamenu postojećih lekova za prevenciju raka“, kaže ko-stariji autor Thomas Marron, MD, Ph.D., Direktor jedinice za rano ispitivanje na Institutu za rak Tiš na planini Sinai. „Sada smo fokusirani na prevođenje ovih nalaza u kliničku praksu. Na osnovu ovih rezultata, sada smo dizajnirali klinička ispitivanja u ranoj fazi za upotrebu anakinre kod pacijenata sa visokim rizikom.“
Tekuća ispitivanja istražuju da li ciljanje imunološkog sistema može sprečiti progresiju raka, dok istraživači nastavljaju da istražuju dodatne terapeutske ciljeve. Njihov krajnji cilj je da razviju preventivne mere koje smanjuju štetne upale kod starijih osoba, čime se značajno smanjuje učestalost raka.