Istraživački tim predvođen Medicinskom školom Univerziteta u Minesoti pokazao je da socioekonomski status (SES) donatora ćelija utiče na zdravstvene ishode pacijenata sa rakom krvi koji su bili podvrgnuti transplantaciji hematopoetskih ćelija (HCT).
Rad je objavljen u časopisu PNAS.
Studija je ispitala zdravstvene rezultate 2.005 pacijenata sa rakom krvi lečenih HCT-om u 125 bolnica u Sjedinjenim Državama. Istraživački tim je otkrio da su pacijenti sa karcinomom kojima su presađene ćelije od donatora sa najvećim socio-ekonomskim nepovoljnim položajem doživjeli smanjenje ukupnog preživljavanja od 9,7% i povećanje smrtnosti od transplantacije za tri godine za 6,6% u poređenju sa onima transplantiranim od donatora visokog socioekonomskog statusa – bez obzira na socioekonomski status obolelog od raka.
„Naši nalazi su prilično izvanredni. Pokazali smo da društveni nedostatak prodire toliko duboko da se zapravo može transplantirati u novog domaćina, a njegovi efekti opstaju tokom vremena“, rekla je Lucie Turcotte, MD, MPH, MS, vanredni profesor na Univerzitetu Medicinskog fakulteta u Minesoti i pedijatrijski hematolog i onkolog sa M Health Fairviev. Dr Turcotte je takođe direktor Masonskog centra za rak u službi za preživljavanje od raka i programa translacionih istraživanja.
Rezultati pokazuju upečatljiv biološki uticaj socijalne nepogodnosti i kako ona može da promeni zdravstvene ishode, posebno u okruženju raka i transplantacije hematopoetskih ćelija.
Istraživački tim planira da sprovede dalja istraživanja kako bi istražio osnovne biološke i fiziološke pokretače ovih nalaza kako bi razvio intervencije za ublažavanje štetnih zdravstvenih ishoda izazvanih socio-ekonomskim nepovoljnim položajem.
„Važnost ovih nalaza daleko prevazilazi negu raka i transplantacije koštane srži—oni pokazuju duboke zdravstvene efekte društvene nejednakosti i ističu kritičnu potrebu za intervencijama javnog zdravlja“, rekao je dr Turkot.