Nova studija otkriva da je 40% slučajeva raka u SAD povezano sa faktorima rizika koji se mogu promeniti

Nova studija otkriva da je 40% slučajeva raka u SAD povezano sa faktorima rizika koji se mogu promeniti

Studija koju su vodili istraživači iz Američkog društva za rak (ACS) otkriva četiri od 10 slučajeva raka i otprilike polovinu svih smrtnih slučajeva od raka kod odraslih starijih od 30 godina i starijih u Sjedinjenim Državama (ili 713.340 slučajeva raka i 262.120 smrti od raka u 2019. ) može se pripisati promenljivim faktorima rizika, uključujući pušenje cigareta, višak telesne težine, konzumaciju alkohola, fizičku neaktivnost, ishranu i infekcije.

Pušenje je bilo daleko vodeći faktor rizika, doprinoseći skoro 20% svih slučajeva raka i 30% svih smrtnih slučajeva od raka. Nalazi su objavljeni u časopisu CA: Dnevnik raka za kliničare.

„Uprkos značajnom padu prevalencije pušenja tokom poslednjih nekoliko decenija, broj smrtnih slučajeva od raka pluća koji se mogu pripisati pušenju cigareta u Sjedinjenim Državama je alarmantan“, rekao je dr Farhad Islami, viši naučni direktor, istraživanje dispariteta raka u Američkom društvu za rak i glavni autor izveštaja.

„Ovaj nalaz naglašava važnost implementacije sveobuhvatne politike kontrole duvana u svakoj državi kako bi se promovisao prestanak pušenja, kao i pojačani napori da se poveća skrining za rano otkrivanje raka pluća, kada bi lečenje moglo biti efikasnije.

„Intervencije koje pomažu u održavanju zdrave telesne težine i ishrane takođe mogu značajno smanjiti broj slučajeva raka i smrtnih slučajeva u zemlji, posebno imajući u vidu sve veću učestalost nekoliko vrsta raka povezanih sa viškom telesne težine, posebno kod mlađih osoba.

U ovoj studiji, istraživači su koristili nacionalno reprezentativne podatke o učestalosti i mortalitetu raka i prevalenci faktora rizika da bi procenili proporciju i broj slučajeva raka i smrti koji se mogu pripisati potencijalno promenljivim faktorima rizika u celini (isključujući nemelanomske karcinome kože) i za 30 tipova raka. .

Ovi faktori rizika uključuju pušenje cigareta (sadašnje i ranije pušenje); pasivno pušenje ; višak telesne težine; konzumiranje alkohola ; konzumiranje crvenog i prerađenog mesa; niska potrošnja voća i povrća, dijetetskih vlakana i dijetetskog kalcijuma; fizička neaktivnost; ultraljubičasto (UV) zračenje; i infekcija Epstein-Barr virusom (EBV), Helicobacter pilori, virusom hepatitisa B (HBV), virusom hepatitisa C (HCV), humanim herpes virusom-8 (HHV-8; takođe se naziva herpes virus Kaposi sarkoma), virusom humane imunodeficijencije (HIV ), i humani papiloma virus (HPV).

Rezultati su pokazali da pušenje cigareta ima najveći udeo koji se može pripisati populaciji (PAF) ili udeo slučajeva raka koji se mogu pripisati faktorima rizika u populaciji (344,070 slučajeva; 19,3% svih slučajeva), što je doprinelo 56,0% svih potencijalno sprečivih karcinoma kod muškaraca (206,550). od 368.600) i 39,9% kod žena (137.520 od 344.740).

Prekomerna telesna težina imala je drugi najveći PAF (7,6%), zatim konzumacija alkohola (5,4%), izloženost UV zračenju (4,6%) i fizička neaktivnost (3,1%).

Prema tipu raka, udeo slučajeva uzrokovanih potencijalno promenljivim faktorima rizika kretao se od 100% za rak grlića materice i Kaposi sarkom do 4,9% za rak jajnika i premašio 50% za 19 od 30 procenjenih tipova raka.

Pored raka grlića materice i Kaposijevog sarkoma, više od 80% svih melanoma kože (92,2%) i karcinoma anusa (94,2%), larinksa (89,9%), pluća i bronha (pluća; 88,2%), ždrela (87,4%), traheja (85,6%), jednjak (85,4%) i usna šupljina (83,7%) su se pripisali procenjenim faktorima rizika.

Rak pluća je imao najveći broj slučajeva koji se mogu pripisati procenjenim faktorima rizika i kod muškaraca (104.410 slučajeva) i kod žena (97.250), zatim melanoma kože (50.570), kolorektalnog karcinoma (44.310) i raka mokraćne bešike (32.000) kod muškaraca i kod raka dojke (83.840), karcinoma tela materice (35.790) i raka debelog creva (34.130) kod žena.

„Ovi nalazi pokazuju da postoji stalna potreba za povećanjem ravnopravnog pristupa preventivnoj zdravstvenoj zaštiti i svesti o preventivnim merama. Dostupne su efikasne vakcine protiv virusa hepatitisa B, koji izaziva rak jetre i HPV, koji može da izazove nekoliko tipova raka, uključujući cervikalni, drugi anogenitalni i orofaringealni karcinomi“, dodao je dr Ahmedin Džemal, viši potpredsednik, nadzor i nauku o zdravstvu u Američkom društvu za rak i stariji autor studije.

„Vakcinacija u preporučeno vreme može značajno da smanji rizik od hronične infekcije, a samim tim i karcinoma povezanih sa ovim virusima. Prihvatanje HPV vakcinacije u Sjedinjenim Državama je suboptimalno.“