Nova studija koja koristi ćelije humanih fibroida podržava upotrebu jedinjenja zelenog čaja kao tretman za fibroide materice

Nova studija koja koristi ćelije humanih fibroida podržava upotrebu jedinjenja zelenog čaja kao tretman za fibroide materice

U pretkliničkoj studiji sa dokazom koncepta od Johns Hopkins Medicine, istraživači su otkrili da epigalokatehin galat (EGCG), jedinjenje zelenog čaja sa snažnim antioksidativnim svojstvima, može biti obećavajuće i za lečenje i za prevenciju fibroida materice. Rezultati studije, prvi put objavljeni na mreži 25. maja u Scientific Reports, dodaju sve veći broj dokaza da EGCG može smanjiti rast ćelija mioma. Studija je posebno dizajnirana da identifikuje biohemijske mehanizme odgovorne za delovanje EGCG u ćelijama fibroida.

Istraživači naglašavaju da njihova studija uključuje ljudske ćelije fibroida uzgajane u laboratoriji i tretirane ekstraktom EGCG-a kako bi se istražila mogućnost oralnog dodavanja EGCG-a kao terapije, a ne samo ispijanja šoljica zelenog čaja kao preventivne mere za fibroide materice.

„Svrha ove studije bila je da se ispita kako EGCG deluje u lečenju i prevenciji fibroida materice“, kaže dr Džejms Segars Jr., profesor ginekologije i akušerstva na Medicinskom fakultetu Univerziteta Džons Hopkins. „Ne postoji standardni protokol za upravljanje ili prevenciju bolesti mioma materice, nema alata za sprečavanje njihovog rasta, tako da je pronalaženje bezbedne nehirurške terapije važno.“

Fibroidi materice su najčešći benigni tumori materice. Sastoje se od glatkih mišićnih ćelija i velikog matriksa vezivnog tkiva, fibroidi su veličine od skoro mikroskopskih do glomaznih masa koje mogu da uvećaju i izobliče matericu.

Procenjuje se da će 77% žena razviti fibroide tokom svog života, većina njih do 50. godine. Crnkinje i Hispanoamerikanke ih razvijaju 1,5 do dva puta brže od belkinja.

Dok su mnoge osobe sa fibroidima materice bez simptoma, oko 25% ima značajne simptome uključujući teško krvarenje iz materice, bol u karlici i neplodnost. Fibroidi materice su vodeći uzrok hospitalizacije histerektomije u Sjedinjenim Državama, prema američkom Ministarstvu zdravlja i socijalnih usluga. Pored potpunog uklanjanja materice, hirurški tretman može uključivati različite načine uklanjanja fibroidnih tumora sa zida materice.

Za novu studiju, istraživači su koristili laboratorijske kulture fibroida materice prikupljene od živih pacijenata. Pošto ćelije fibroida materice imaju veliki ekstracelularni matriks (mrežu makromolekula i minerala u tkivima koja podržavaju ćelije, ali nisu deo njih) u poređenju sa normalnim ćelijama, istraživači su osmislili svoje eksperimente da vide da li tretman ćelija sa EGCG utiče na ekspresiju proteina povezanu sa sa ovom matricom. Konkretno, proučavali su fibronektin, matriksni protein; ciklin D1, protein uključen u deobu ćelija; i protein faktora rasta vezivnog tkiva (CTGF).

Ćelije su dozirane sa 100 mikromola (mikromol je milioniti deo mola) po litru EGCG u medijumu za rast tokom 24 sata, a zatim je Vestern blot – laboratorijska tehnika koja se koristi za otkrivanje specifičnog proteina u uzorku krvi ili tkiva – bila izvedena. U ovoj studiji, istraživači su tražili nivoe proteina ciklina D1 i CTGF u ćelijama mioma tretiranim EGCG u poređenju sa netretiranim ćelijama.

Otkrili su da EGCG smanjuje nivoe proteina fibronektina za 46% do 52%, u poređenju sa netretiranom kontrolnom grupom ćelija mioma. Takođe su otkrili da EGCG poremeti puteve uključene u rast ćelija tumora fibroida, kretanje, signalizaciju i metabolizam, i videli su do 86% smanjenje CTGF proteina u poređenju sa kontrolnom grupom.

„Rezultati ove studije pokazuju da EGCG cilja mnoge signalne puteve uključene u rast fibroida, posebno ekstracelularni matriks“, kaže vodeći autor studije dr Soriful Islam, doktor nauka, postdoktorski saradnik na Univerzitetu Džon Hopkins Medicinski fakultet. „EGCG suplementi mogu biti lako dostupan i prirodan način za ublažavanje simptoma i usporavanje rasta fibroida.“

Ovi rezultati daju podršku studiji FRIEND (fibroidi i neobjašnjivi tretman neplodnosti sa epigalokatehin galatom; prirodno jedinjenje u zelenom čaju) (ClinicalTrials.gov identifikator NCT05364008), tekuće kliničko ispitivanje EGCG kod žena sa fibroidima koje traže trudnoću. Iako rezultati ove studije obećavaju, istraživači upozoravaju da je potrebno uraditi još studija, a potrošači ne bi trebalo da pokušavaju da sami daju dozu sa suplementima zelenog čaja. Buduća istraživanja o EGCG-u će uključivati klinička ispitivanja sa velikim i različitim grupama pacijenata kako bi se odredile optimalne doze, kao i mogući neželjeni efekti suplementacije EGCG-om.

Drugi naučnici sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Džon Hopkins koji su doprineli ovom istraživanju su Meklejn Periš, Džošua Brenan i Briana Viner.