Nova procedura u kombinaciji sa semaglutidom može eliminisati zavisnost od insulina kod dijabetesa tipa 2

Nova procedura u kombinaciji sa semaglutidom može eliminisati zavisnost od insulina kod dijabetesa tipa 2

Revolucionarno istraživanje predstavljeno na UEG Nedelji 2024. otkriva obećavajuću novu strategiju lečenja dijabetesa tipa 2 (T2D) koja bi mogla značajno smanjiti ili čak eliminisati potrebu za terapijom insulinom. Ovaj inovativni pristup, koji kombinuje novu proceduru poznatu kao ReCET (Re-kelularizacija putem elektroportacione terapije) sa semaglutidom, rezultirao je eliminacijom terapije insulinom kod 86% pacijenata.

Dijabetes tipa 2 globalno pogađa 422 miliona ljudi, pri čemu se gojaznost prepoznaje kao značajan faktor rizika. Dok se terapija insulinom često koristi za upravljanje nivoom šećera u krvi kod pacijenata sa T2D, može dovesti do neželjenih efekata kao što su dobijanje na težini i dodatno otežati upravljanje dijabetesom. Stoga postoji potreba za alternativnim strategijama lečenja.

Prvo istraživanje na ljudima obuhvatilo je 14 učesnika u uzrastu od 28 do 75 godina, sa indeksom telesne mase u rasponu od 24 do 40 kg/m². Svakom učesniku je izvršena ReCET procedura pod dubokom sedacijom, a tretman je usmeren na poboljšanje osetljivosti tela na sopstveni insulin. Nakon procedure, učesnici su se pridržavali dvonedeljne izokalorične tečne dijete, nakon čega je semaglutid postepeno titriran do 1 mg nedeljno.

Zanimljivo je da je tokom praćenja nakon šest i 12 meseci, 86% učesnika (12 od 14) više nije zahtevalo terapiju insulinom, a ovaj uspeh je nastavljen tokom praćenja posle 24 meseca. U tim slučajevima, svi pacijenti su održali kontrolu glikemije, sa HbA1c nivoima ispod 7,5%.

Devedeset i tri procenta učesnika dobro je podnelo maksimalnu dozu semaglutida; jedna osoba nije mogla da poveća dozu do maksimuma zbog mučnine. Svi pacijenti su uspešno završili ReCET proceduru, a nije zabeležen nijedan ozbiljan neželjeni efekat.

Dr. Selin Bush, vodeći autor studije, komentarisao je: „Ovi nalazi su veoma ohrabrujući, sugerišući da je ReCET sigurna i izvodljiva procedura koja, kada se kombinuje sa semaglutidom, može efikasno eliminisati potrebu za terapijom insulinom.“

„Za razliku od terapije lekovima, koja zahteva svakodnevno pridržavanje medikacije, ReCET je nekompleksna, rešavajući kritični problem pridržavanja pacijenata u lečenju T2D. Pored toga, tretman modifikuje bolest: poboljšava osetljivost pacijenta na njihov sopstveni (endogeni) insulin, što se bavi osnovnim uzrokom bolesti, za razliku od trenutno dostupnih terapija, koje u najboljem slučaju kontrolišu bolest.“

Gledajući unapred, istraživači planiraju da izvedu veće randomizovane kontrolisane studije kako bi dodatno potvrdili ove nalaze.

Dr. Bush je dodao: „Trenutno sprovodimo studiju EMINENT-2 sa istim kriterijumima uključenja i isključenja i korišćenjem semaglutida, ali sa lažnom procedurom ili ReCET-om. Ova studija će takođe uključiti mehaničke procene kako bi se procenio osnovni mehanizam ReCET-a.“