Nova procedura krioprezervacije uspostavljena radi očuvanja plodnosti pre lečenja raka

Nova procedura krioprezervacije uspostavljena radi očuvanja plodnosti pre lečenja raka

Ženska rezerva jajnih ćelija je ograničena. Terapije koje oštećuju gonade, kao što su određene hemoterapije, stoga mogu dovesti do neplodnosti. Jedna od opcija za očuvanje plodnosti je krioprezervacija tkiva jajnika. To podrazumeva uklanjanje i zamrzavanje dela jajnika pre takozvane gonadotoksične terapije. Ovo se kasnije može odmrznuti i ponovo implantirati tako da se neoštećena jaja mogu vratiti u telo.

Od 2004. godine brojne međunarodne grupe su postigle uspešne trudnoće nakon krioprezervacije, odmrzavanja i retransplantacije tkiva jajnika. „Ovo ilustruje visok potencijal ove metode, koja se uglavnom zasniva na postupku krioprezervacije sporog zamrzavanja“, kaže dr Andreas Šalmozer, šef Laboratorije za reproduktivnu medicinu u UKB.

Međutim, ako se temperatura postepeno spušta na -196°C, formiranje ledenih kristala se tehnički ne može u potpunosti izbeći. Ovo može negativno uticati na integritet tkiva. Ako se, s druge strane, uzorci tkiva zamrznu u delićima sekunde, može se izbeći oštećenje ćelija.

„To je zato što formiranje kristala leda nije moguće — uzorak se, da tako kažem, ostakljuje“, objašnjava dr Rebeka Ajnkel, šef Laboratorije za istraživanje ginekološke endokrinologije i reproduktivne medicine u UKB-u. „Ova procedura, poznata kao vitrifikacija, odavno je uspostavljena za ljudske embrione i jajne ćelije.“

U ranijem radu tima prof. Sengera, dr Schallmoser i dr Einenkel, uspeli su da pokažu pozitivan uticaj vitrifikacije u poređenju sa sporim zamrzavanjem na vitalnost oocita i njihovog okruženja, kao i oslobađanje vaskulogenih supstanci, koje neophodni su za uspešnu retransplantaciju.

„Prvi porođaj u Evropi nakon vitrifikacije, odmrzavanja i retransplantacije tkiva jajnika je prekretnica za naše pacijente i naš centar. Zahvaljujući našem istraživačkom fokusu na vitrifikaciju i odmrzavanje ljudskog tkiva i ćelija, možemo ponuditi tretmane plodnosti na najvišem nivou, “ kaže prof. Senger sa Odeljenja za reproduktivnu medicinu UKB. Ranije je po jedna grupa iz Japana i SAD mogla da prijavi rođenje nakon reimplantacije vitrifikovanog tkiva jajnika.