Nova platforma za proizvodnju mikrorobota sličnih spermi mogla bi da poboljša preciznu isporuku lekova

Nova platforma za proizvodnju mikrorobota sličnih spermi mogla bi da poboljša preciznu isporuku lekova

Istraživački tim sa Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta nauke i tehnologije u Hong Kongu (HKUST) razvio je inovativnu platformu za magnetno aktiviranje koja omogućava formiranje „mikrorobota“ nalik spermi u jednom koraku, pokazujući odličnu pokretljivost i efikasne performanse. u preciznoj isporuci lekova.

Baveći se ograničenjima tradicionalnih mikrofluidnih uređaja u obradi sofisticiranih 3D struktura, istraživački tim je značajno pojednostavio proceduru proizvodnje ovih mikrorobota, utirući put obećavajućim primenama ove tehnologije u biomedicinskoj oblasti.

Studija je objavljena u časopisu Nature Communications. Docent za istraživanje dr Iang Ksiong i bivši postdoktorski saradnik dr Tan Rong, oboje sa Odeljenja za elektronsko i računarsko inženjerstvo, su prvi autori.

Dizajnirani da se kreću kroz složena okruženja za ciljanu isporuku lekova i minimalno invazivnu hirurgiju unutar tela, pokazalo se da „mikroroboti“ slični spermi (takođe poznati kao mikroplivači) nude veću efikasnost plivanja u tečnim sredinama u poređenju sa konvencionalnim mikrofluidima. Međutim, ostaju izazovi u masovnoj proizvodnji ovih mikrorobota i obezbeđivanju njihovog efikasnog pokretanja i kontrolisanog oslobađanja leka.

Inspirisan mehanizmom pokretljivosti sperme zraka, vrste morske ribe, istraživački tim na čelu sa prof. Shen Iajingom, vanrednim profesorom sa Katedre za elektronsko i računarsko inženjerstvo, predložio je strategiju formiranja polimorfne sperme u jednom koraku. -poput mikroplivača zasnovanih na platformi mikrofluidike potpomognute vrtložnim turbulencijama (VTAM) koju pokreće spoljno magnetno polje.

Sa fleksibilnim repom za kontrolisanje pokretanja i glavom jezgro-ljuska za efikasno punjenje lekom, ovi novo dizajnirani mikroplivači nalik spermi uspešno postižu efikasan pogon u fluidnim sredinama različite viskoznosti.

VTAM platforma koju je razvio tim kombinuje tradicionalni mikrofluidni čip u obliku krsta sa vorteks kontejnerom formiranim od rotirajuće magnetne mešalice. Mikrofluidni čip generiše monodisperzne magnetne kapljice alginata, koje se preko kapilara prenose u vorteks kontejner rastvora kalcijum hlorida.

Kapljice pucaju pod dejstvom vrtložnog toka, izlažući rastvor magnetnog alginata unutra i izvlačeći ga duž pravca vrtložnog toka, formirajući asimetričnu strukturu nalik spermi. Nakon što se rep izvuče, kapljice se učvršćuju u roku od milisekundi zbog reakcije umrežavanja sa jonima kalcijuma u ​​rastvoru kalcijum hlorida.

Mikroplivači pripremljeni kroz ovu strategiju imaju biorazgradive glave jezgra-ljuske i fleksibilne repove, sa njihovom morfologijom podesivom kroz brzinu vrtloga i koncentraciju rastvora.

Da bi dodatno poboljšao performanse isporuke leka ovih novih mikroplivača, istraživački tim je obložio njihovu površinu membranom osetljivom na pH, omogućavajući sporo i kontrolisano oslobađanje leka u različitim pH okruženjima.

Ovaj premaz je pokazao odlične performanse u različitim uslovima životne sredine, sa znatno boljim efektima oslobađanja leka od onih bez membrane. Tim je takođe uveo mikroplivače u okruženje koje oponaša biologiju i pustio lekove na određenim lokacijama, pokazujući ogroman potencijal ovih mikroplivača u biomedicinskim primenama.

Prof. Shen je rekao: „VTAM platforma pruža praktičnu i brzu strategiju za proizvodnju složenih 3D polimorfnih struktura koje tradicionalni laminarni uređaji ne mogu postići. Težeći praktičnoj primeni, cilj nam je da dodatno optimizujemo proces kako bismo osigurali konzistentnost i stabilnost performansi mikroplivača Radujemo se sprovođenju in vivo testiranja kako bismo proverili performanse ovih mikrorobota u kliničkim okruženjima.

„Ovo istraživanje ne samo da pokazuje potencijal bioničkog dizajna u biomedicinskom inženjerstvu, već nudi i novi pravac za buduće sisteme za isporuku lekova. Uz kontinuirani tehnološki napredak, veruje se da će naši novi mikroroboti nalik spermi dati veći doprinos ljudskom zdravlju. u doglednoj budućnosti“, dodao je on.