Nova platforma pruža dubok uvid u odgovore T ćelija na novu vakcinu protiv raka

Nova platforma pruža dubok uvid u odgovore T ćelija na novu vakcinu protiv raka

BioMed X i Universitatsmedizin Mannheim (UMM) objavili su objavljivanje dva rukopisa iz oblasti imunologije raka u časopisu Science Advances. Glavni cilj saradnje je bio da se razume uloga specifičnih odgovora T ćelija kod pacijenata sa agresivnim podtipom difuznog glioma koji je pokazao trajnu remisiju nakon što je primio neoepitopnu peptidnu vakcinu u Univerzitetskoj bolnici u Manhajmu.

Rad se zasniva na saradnji između obe institucije i istraživača u Nemačkom centru za istraživanje raka (DKFZ), Univerzitetu u Hajdelbergu i Helmholc institutu za translacionu onkologiju (HI-TRON).

T ćelije su kritične za održavanje ljudskog zdravlja eliminacijom tumorskih ćelija iz tela — proces koji je vođen specifičnom interakcijom jedinstvenih receptora na površini T ćelija (T ćelijski receptori ili TCR) do mutantnih peptida (antigena) na površini tumorskih ćelija. Identifikacija takvih antigena specifičnih za rak, i TCR-a koji ih vezuju, su u osnovi trenutnih napora da se razviju ciljane terapije raka. Do sada su nedostajali funkcionalno robusni pristupi visoke propusnosti ovom izazovu.

Dr Džon M. Lindner i njegov istraživački tim na BioMed Ks institutu u Hajdelbergu dizajnirali su T-FINDER platformu za rešavanje ovog problema. Platforma je sposobna da brzo pregleda hiljade potencijalnih interakcija između TCR-a i antigena na površini potencijalnih ciljnih ćelija zbog njihove sposobnosti da aktiviraju T ćelije.

Vođen od strane tri vodećih naučnika (Mirai Cetin, dr Veronica Pinamonti i dr Theresa Schmid), tim je prvo stvorio veoma osetljivu reportersku ćelijsku liniju za aktivaciju T ćelija. Ovaj reporter leži u srcu T-FINDER-a, koji može osetljivo da očita specifičnost bilo kog broja receptora koji aktiviraju T ćelije (na primer, CAR-T receptora pored klasičnih TCR) i liganada.

Za ovo drugo, dr Pinamonti je pružila rešenja za ključne aspekte omogućavanja detekcije peptida koji su predstavljeni u klasi II HLA tokom njenog doktorata. teze, što je dovelo do razvoja novih strategija za podsticanje obrade i prezentacije antigena u ciljnoj ćeliji. Ova klasa liganda je do sada bila veoma izazovna za eksperimentalno istraživanje, a zajedno sa svojom superiornom osetljivošću čini osnovu prednosti T-FINDER-a na terenu.

U pratećem rukopisu, tim je sarađivao sa istraživačkim timom na čelu sa dr Edom Grinom iz Jedinice za kliničku saradnju za neuroimunologiju i imunologiju tumora mozga (šef: prof. Majkl Platen) u DKFZ i Univerzitetskoj bolnici u Manhajmu. Istraživači su primenili T-FINDER da bi dekodirali imuni odgovor dva pacijenta sa difuznim gliomom srednje linije vakcinisanih protiv mutacije H3 koja je pokretala njihov rak.

Pacijenti koji su primili H3-vakcinu pokazali su obećavajuće, ali heterogene rezultate, a uz pomoć T-FINDER-a, dve grupe su mogle precizno mapirati funkcionalni imuni odgovor pacijenta u remisiji na TCR-ove koji vezuju epitope HLA klase II mutantnog H3. Ovaj rad pruža ključni uvid u mehanizam antitumorskih odgovora T ćelija kod ovih pacijenata i podržaće tekuće studije vakcinacije.

„Uzbuđeni smo zbog objavljivanja rezultata naše saradnje sa Edom Grinom, Majklom Platenom i kolegama,“ rekao je Džon Lindner, šef imunološkog otkrića na Institutu BioMed X. „Naše zajedničko istraživanje je pokazalo jedinstvenu osetljivost, fleksibilnost i sveukupne performanse naše nove T-FINDER platforme, posebno za mete klase II HLA predstavljene, koje su uvek bile izazov u ​​prošlosti.“

„Ranije smo bili ograničeni u alatima koje smo mogli da koristimo za proučavanje epitopa predstavljenih u klasi II, kao što je mutant H3. Platforma T-FINDER nam je omogućila da identifikujemo i uporedimo desetine H3-reaktivnih TCR-a, omogućavajući nam da pratimo odgovore pacijenata vakcinaciji danas, kao i referentnim TCR-ovima za autologne ćelijske terapije sutrašnjice“, rekao je Ed Grin, šef tima za imunogenomiju u laboratoriji Majkla Platena u DKFZ.