Nove kliničke smernice Američkog društva za radijacionu onkologiju (ASTRO) i Evropskog društva za radioterapiju i onkologiju (ESTRO) pružaju smernice o upotrebi definitivne lokalne terapije – uključujući zračenje i hirurgiju – za lečenje pacijenata sa oligometastatskim karcinomom pluća nemalih ćelija (NSCLC). Uputstvo je objavljeno u Praktičnoj radijacionoj onkologiji.
Smernice naglašavaju potrebu za multidisciplinarnim timskim pristupom koji bi vodio odluke o lečenju oligometastatske bolesti, opis raka koji dostiže stanje u kojem pacijent ima mali broj metastaza pored primarnog tumora. Lečenje oligometastatskog NSCLC je istorijski podrazumevalo sistemsku terapiju kao što je hemoterapija ili imunoterapija, sa lokalnom terapijom koja se daje samo za ublažavanje simptoma i ublažavanje simptoma. Sve veći broj istraživanja, međutim, ukazuje na dodatnu ulogu za konačnu lokalnu terapiju na svim mestima bolesti, sa ciljem trajne kontrole tumora i poboljšanih ishoda preživljavanja.
„Oligometastatski NSCLC je faza u razvoju karcinoma pluća koja nam može ponuditi nove mogućnosti za poboljšanje ishoda pacijenata, jer je obično lakše izlečiv od široko metastatskog raka“, rekao je Puneeth Iiengar, MD, Ph.D., kopredsedavajući smernica radna grupa i vanredni profesor radijacione onkologije u UT Southvestern Medical Center u Dalasu.
„Istraživanje o lokalnoj terapiji oligometastatskog karcinoma je još uvek u relativno ranoj fazi, ali već vidimo pokazatelje potencijalne koristi za pacijente. Dodavanje lokalne terapije sistemskoj terapiji može dovesti do trajnije kontrole raka, potencijalno poboljšanja preživljavanja bez progresije, sveukupno opstanak i kvalitet života“.
„Uprkos široko rasprostranjenom entuzijazmu u oblasti oligometastatske bolesti, kvalitet dokaza koji podržavaju integraciju definitivne lokalne terapije u strategiju multimodalnog lečenja je i dalje niži u poređenju sa indikacijama kao što je lokalno napredni NSCLC. Da bi se kompenzovao ovaj nedostatak najkvalitetnijih Dokazi, preporuke ove smernice su uspostavljene širokim konsenzusom koji uključuje stručnjake iz ASTRO i ESTRO, kolege iz oblasti torakalne hirurgije i medicinske onkologije i predstavnika pacijenata“, rekao je Matijas Gukenberger, MD, kopredsednik radne grupe za smernice i profesor i predsednik radijacione onkologije u Univerzitetskoj bolnici Cirih u Švajcarskoj.
Smernice se bave selekcijom pacijenata, planiranjem lečenja i tehnikama isporuke za konačnu lokalnu terapiju za upravljanje oligometastatskim NSCLC, naglašavajući potrebu za multidisciplinarnim donošenjem odluka usmerenih na pacijenta. Radna grupa za smernice je takođe kreirala algoritme za optimalne kliničke scenarije za lokalnu terapiju i različite vrste lokalne terapije dostupne za ove pacijente. Ključne preporuke su sledeće:
Intrakranijalne metastaze nisu uključene u ove smernice, s obzirom na dodatnu složenost koja je uključena u odluke o lokalnoj terapiji intrakranijalnih tumora. Međutim, ASTRO-ove smernice za metastaze u mozgu iz 2022. pružaju smernice za ove tretmane.
Radna grupa je takođe naglasila potrebu za pravičnom upotrebom ovih tehnika, napominjući da se „mora preduzeti značajan napor kako bi se osiguralo da se odluke u vezi sa upotrebom lokalnih terapija za oligometastatski NSCLC primenjuju podjednako na sve pacijente kako bi se izbegle bilo kakve zdravstvene nejednakosti“.
Smernica je zasnovana na sistematskom pregledu literature članaka objavljenih do februara 2022. Multidisciplinarna ASTRO/ESTRO radna grupa uključivala je radijacijske, medicinske i hirurške onkologe, specijalizanta radijacijske onkologije, pulmologa, torakalne hirurge, medicinskog fizičara i predstavnika pacijenata. Smernicu podržavaju Kraljevski koledž radiologa Australije i Novog Zelanda i Kanadsko udruženje radijacione onkologije.
ASTRO-ove kliničke smernice zamišljene su kao alatke za promovisanje odgovarajuće individualizovanog, zajedničkog donošenja odluka između lekara i pacijenata. Nijedan ne treba da se tumači kao striktan ili da zamenjuje odgovarajuće informisane i promišljene sudove pojedinačnih lekara i pacijenata.