Poremećaj hiperaktivnosti deficita pažnje (ADHD) je najčešći pedijatrijski neurobihejvioralni poremećaj, sa prevalencijom od približno 7% do 10% kod dece školskog uzrasta. ADHD značajno utiče na funkcionisanje tokom života, uključujući akademska postignuća, društvene i porodične odnose i uspeh u poslu, predisponirajući pojedince na sekundarnu psihopatologiju, upotrebu supstanci, uključenost u pravosudni sistem i samoubistvo.
Na sreću, ADHD se može lečiti, najefikasnije kombinacijom lekova, bihejvioralne terapije i podrške u školi. Nažalost, mnoga deca sa ADHD-om ostaju nedijagnostikovana i nelečena godinama, a ponekad i doživotno, što tu decu najviše dovodi u opasnost od problematičnih ishoda.
Univerzalni skrining za ADHD u pedijatriji mogao bi poboljšati ranu identifikaciju i lečenje ADHD-a. Mnoge pedijatrijske ordinacije su uspešno primenile univerzalni skrining zdravlja u ponašanju sa kontrolnom listom pedijatrijskih simptoma (PSC-17) među populacijama i jezicima. Međutim, strategije za optimizaciju upotrebe podskale pažnje PSC-17 u pedijatriji primarne zdravstvene zaštite nisu opisane.
U studiji objavljenoj u Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics, istraživači sa Bostonskog univerziteta Chobanian & Avedisian School of Medicine opisuju inicijativu za poboljšanje kvaliteta za poboljšanje skrininga za ADHD u pedijatrijskoj klinici primarne zdravstvene zaštite u Bostonskom medicinskom centru.
„U našoj klinici smo otkrili da mnoga deca koja su bila pozitivna na probleme sa pažnjom nisu dobila dijagnostičku procenu za ADHD“, objasnila je prva autorka Mona S. Doss Roberts, DO, docent pedijatrije u školi. „Uprkos činjenici da je odložena i nedovoljna dijagnoza ADHD-a uobičajena, posebno među mladima sa nižim prihodima i rasnim i etničkim manjinama, koliko znamo, ovo je prvi objavljeni izveštaj o naporima za poboljšanje kvaliteta posebno u cilju poboljšanja skrininga za ADHD u pedijatrijskoj primarnoj zaštiti.“
Inicijativa za poboljšanje kvaliteta detekcije ADHD-a (ADKI) bila je višekomponentni program, uključujući: 1) razvoj i podučavanje algoritma za donošenje odluka kod provajdera; 2) prilagođavanje rada klinike/toka rada; i 3) optimizacija funkcija u elektronskoj medicinskoj dokumentaciji za označavanje pozitivnih ekrana i olakšavanje narednih koraka za evaluaciju. Svojom inicijativom, istraživači su pokazali poboljšanje u prepoznavanju pozitivnih rezultata podskale pažnje na PSC-17 i evaluaciji ADHD-a pomoću alata za naknadnu dijagnostičku evaluaciju.
Prema istraživačima, njihova inicijativa je dovela do poboljšanog prepoznavanja kliničara pozitivnih ekrana za probleme sa pažnjom i naknadne evaluacije ADHD-a distribucijom dijagnostičkih skala ocenjivanja ovim porodicama. Dakle, čak i u klinici koja je imala odlične stope univerzalnog skrininga zdravlja u ponašanju u primarnoj zaštiti, tim je bio u mogućnosti da optimizuje upotrebu alata kao skrinera za ADHD, poboljšavajući verovatnoću da će pružaoci usluga prepoznati i dokumentovati pozitivne rezultate problema sa pažnjom kao indikacija mogućeg ADHD-a.
„Uprkos našem početnom uspehu, potrebne su dodatne intervencije kako bi se poboljšao završetak procene ADHD-a u primarnoj zaštiti kako bi se osiguralo da su deca na odgovarajući način identifikovana i ponuđena nega zasnovana na dokazima“, dodao je Roberts, koji je takođe pedijatar u Bostonskom medicinskom centru.