Nova ćelijska imunoterapija za melanom

Nova ćelijska imunoterapija za melanom

Centar za rak Siteman, sa sedištem u Barnes-Jevish bolnici i Medicinskom fakultetu Univerziteta Vašington u Sent Luisu, jedan je od prvih centara širom zemlje koji nudi novo odobrenu imunoterapiju zasnovanu na ćelijama koja cilja na melanom.

Uz zeleno svetlo Uprave za hranu i lekove (FDA), lekari sa Vašingtonskog univerziteta u Siteman Cancer Centru će primeniti terapiju limfocita infiltrirajućih tumora (TIL) za lečenje određenih odraslih pacijenata sa metastatskim melanomom, agresivnim rakom kože koji se proširio na druge delove. tela.

Terapija je za pacijente sa metastatskim melanomom koji se ne može lečiti hirurškim putem i koji je nastavio da raste i širi se uprkos tome što je već bio u velikoj meri lečen drugim odobrenim strategijama, uključujući hemoterapiju i inhibitore imunih kontrolnih tačaka.

Lekari i istraživači sa Univerziteta Vašington bili su uključeni u klinička ispitivanja koja su dovela do odobrenja FDA.

Imunoterapija je odobrena u skladu sa propisima o ubrzanom odobrenju, koji dozvoljavaju FDA da odobri lekove za ozbiljne bolesti ili stanja koja imaju neispunjene medicinske potrebe. Za odobrenje, pokazalo se da takvi lekovi imaju efekat koji ukazuje na verovatnu kliničku korist za pacijente—na primer, poboljšavaju kako se osećaju ili funkcionišu, ili produžavaju preživljavanje. Put ubrzanog odobrenja generalno daje pacijentima priliku da pristupe obećavajućoj terapiji dok se sprovode dalja ispitivanja kako bi se potvrdile kliničke prednosti leka.

Lekari, istraživači i pacijenti u Siteman-u takođe nastavljaju da učestvuju u tekućim kliničkim ispitivanjima koja istražuju TIL terapiju za pacijente sa uznapredovalim rakom pluća i grlića materice.

„Ove vrste ćelijske imunoterapije su bile veoma uticajne kod raka krvi“, rekao je Džordž Ansstas, MD, vanredni profesor medicine na Univerzitetu Vašington i vođa programa TIL solidnih tumora u Sitemanu.

„U skorije vreme, u oblasti solidnog tumora, posebno melanoma, videli smo napredak u razvoju efikasne imunoterapije zasnovane na ćelijama, i ovo je prva koja je odobrena od strane FDA. Dok je lečenje metastatskog melanoma revolucionisano terapijom imunoloških kontrolnih tačaka – prvom imunoterapijom za rak—i mnogi naši pacijenti dobro prolaze, u nekom trenutku većina pacijenata ima neku vrstu recidiva. Sada imamo drugu opciju da ponudimo“, rekao je Ansstas.

Razvijena od strane Iovance Therapeutics, nova TIL terapija se zove lifileucel (trgovačko ime Amtagvi).

TIL terapija koristi sopstvene T ćelije pacijenta koje su već pronašle i infiltrirale tumor u pokušaju da ubiju rak. Ove prirodne imune ćelije koje ubijaju rak ne mogu same, jer ih je malo i tumori su brzo preplavljeni.

„Ovo je zaista personalizovana terapija raka, jer se T ćelije uzimaju iz tumora pojedinačnog pacijenta“, rekao je hirurški onkolog Rajan C. Filds, MD, Kim i Tim Eberlajn, uvaženi profesor, šef Odseka za hiruršku onkologiju i ko-lider Programa za terapiju solidnih tumora, koji vode Filds i drugi lekari i istraživači sa Vašingtonskog univerziteta u Sitemanu.

„Ove T ćelije su već ciljane na više načina na specifične ćelije raka. A pošto T ćelije pripadaju pacijentu, ne postoji rizik da imune ćelije napadaju zdrava tkiva pacijenata – opasno stanje koje se zove transplantacija protiv domaćina. bolest – kao što se ponekad može dogoditi sa transplantacijom matičnih ćelija za rak krvi“, rekao je Filds.

Program za onkologiju kože—u okviru Odeljenja za onkologiju Univerziteta u Vašingtonu, a koji zajedno vode Ansstas, Fields i Linn A. Cornelius, MD, Vinfred A. i Emma R. Shovman profesor i direktor Odeljenja za dermatologiju—daće TIL terapiju za prihvatljivi pacijenti sa melanomom.

Za terapiju, lekari u ovlašćenom centru za lečenje uzimaju uzorak tumora i šalju tkivo u proizvodni objekat Iovance, gde se limfociti koji infiltriraju tumor izoluju iz tumora i zatim proširuju van tela. Ovaj ćelijski proizvod TIL terapije se zatim kriokonzervira i šalje nazad pacijentu.

Kada se vrate u telo pacijenta putem intravenske infuzije, T ćelije specifične za tumor — koje se sada broje u milijardama — mnogo su efikasnije u ubijanju tumorskih ćelija u celom telu. Pacijenti dobijaju kurs hemoterapije kako bi pripremili telo da primi T ćelije. Pacijenti se takođe leče interleukinom-2, koji povećava aktivnost T ćelija.

Prema rezultatima kliničkog ispitivanja objavljenog u Journal for ImmunoTherapi of Cancer, kod oko 30% pacijenata tumori su se smanjili za najmanje 30%. A oko polovine pacijenata čiji su tumori reagovali na terapiju doživeli su remisiju od najmanje 12 meseci nakon jednog TIL tretmana.

Tretman uključuje hemoterapiju kako bi se eliminisale postojeće T ćelije i stvorio prostor za nove T ćelije da se zadrže i pokrenu pojačani imuni odgovor. Ovo može dovesti do niza neželjenih efekata, uključujući povećan rizik od infekcije, unutrašnje krvarenje, srčane aritmije, respiratornu insuficijenciju, otkazivanje bubrega i alergijske reakcije.

Mnogi neželjeni efekti se mogu dobro upravljati, ali neki su potencijalno ozbiljni i opasni po život. Imajući to na umu, prvi centri koji primenjuju TIL terapiju su oni sa velikom ekspertizom koji leče pacijente sa ćelijskim imunoterapijama, kao što je CAR-T ćelijska terapija za rak krvi.