Nosivi uređaji mogu povećati zdravstvenu anksioznost, otkriva studija atrijalne fibrilacije

Nosivi uređaji mogu povećati zdravstvenu anksioznost, otkriva studija atrijalne fibrilacije

Korišćenje uređaja koji se može nositi, kao što je pametni sat, za praćenje zdravstvenih podataka i simptoma, trebalo bi da pomogne ljudima da prate svoje zdravlje i da se bave simptomima što je pre moguće kako bi podstakli pozitivne zdravstvene rezultate. Ali za ljude sa atrijalnom fibrilacijom, takođe poznatu kao Afib, korišćenje uređaja koji se može nositi za praćenje otkucaja srca i upozoravanje korisnika na nepravilan rad srca možda neće biti od pomoći koliko korisnici misle.

Nova studija u časopisu Američkog udruženja za srce, koju vodi dr Lindzi Rosman, docentka medicine na odseku kardiologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Severne Karoline, prva je koja pokazuje da uređaji za nošenje, kao što su pametni satovi, mogu značajno pojačati anksioznost i povećati upotrebu zdravstvene zaštite kod pacijenata sa Afib.

Studija je obuhvatila 172 pacijenta iz UNC Health-a sa prethodnom dijagnozom Afib-a koji su popunili anketu i imali su svoje informacije povezane sa elektronskim zdravstvenim kartonima. Otprilike polovina uzorka studije imala je nosivi uređaj i njihovi podaci su upoređeni sa pojedincima bez nosivog uređaja. Rosman i njen tim otkrili su da je veća verovatnoća da će pacijenti sa Afib-om koji koriste nosive uređaje biti zaokupljeni svojim srčanim simptomima, prijaviti zabrinutost u vezi sa njihovim lečenjem AFib-om i koristiti resurse zdravstvene zaštite u poređenju sa Afib pacijentima bez ovih uređaja.

Pružaoci usluga i klinike za zdravstvenu zaštitu su takođe bili pogođeni, jer su korisnici nosivih uređaja češće pozivali kliniku i slali poruke svojim zdravstvenim radnicima nego pojedinci koji nisu imali uređaj.

Takođe, 1 od 5 pacijenata sa AFib-om koji su koristili nosive uređaje u ovoj studiji doživeo je intenzivan strah i anksioznost kao odgovor na obaveštenja o nepravilnom ritmu sa svog uređaja. I sličan procenat (20%) je rutinski kontaktirao svoje lekare kada su rezultati EKG-a bili abnormalni ili ukazivali na mogući Afib. Ali nejasno je da li su zaista morali da odu kod lekara, zbog upozorenja sa njihovih uređaja. Takođe je nejasno da li je prijavljena anksioznost doprinela pogoršanju simptoma, iako je anksioznost dobro dokumentovan faktor koji doprinosi različitim stanjima, uključujući Afib.

„S obzirom na značajno povećanje upotrebe nosivih uređaja u ovoj grupi pacijenata (i populaciji uopšte)“, rekao je Rosman, „verujemo da su potrebne prospektivne studije i randomizovana ispitivanja da bi se razumeli neto efekti nosivih uređaja – uključujući njihova upozorenja – na pacijente ‘ korišćenje zdravstvene zaštite i psihološko blagostanje, kao i nizvodni efekti na pružaoce usluga, bolnice i zdravstvene sisteme.“