Što više vremena provodite na društvenim mrežama, veća je verovatnoća da ćete imati neprijatne snove u vezi sa društvenim medijima koji izazivaju uznemirenost, poremećaj sna i utiču na naš duševni mir.
Reza Šabahang sa Univerziteta Flinders kaže da ogromno i brzo usvajanje društvenih medija ima potencijal da utiče na različite aspekte života, uključujući i oblast snova.
„Kako društveni mediji postaju sve više isprepleteni sa našim životima, njihov uticaj se proteže i dalje od budnih sati i može uticati na naše snove“, kaže gospodin Šabahang sa Fakulteta za obrazovanje, psihologiju i socijalni rad.
Gospodin Shabahang je razvio novu skalu, Skalu vezanu za noćne more društvenih medija (SMNS), koja može kvantifikovati koliko društveni mediji mogu doprineti našim noćnim morama.
SMNS je razvijen integracijom literature o sanjanju, noćnim morama i odnosu između medija i snova, sa fokusom na specifične teme vezane za korišćenje društvenih medija, kao što su bespomoćnost, gubitak kontrole i viktimizacija.
Rad, „Noćna mora u vezi sa društvenim medijima — potencijalno objašnjenje za loš kvalitet sna i nisko afektivno blagostanje u eri društvenih medija?“ objavljeno je u BMC Psychology.
„Naša studija uvodi koncept noćnih mora povezanih sa društvenim medijima, koje se definišu kao noćne more koje uključuju teme vezane za društvene mreže, kao što su maltretiranje na internetu, mržnja na mreži ili prekomerna upotreba društvenih medija“, kaže gospodin Šabahang.
„Dok su noćne more povezane sa društvenim medijima relativno retke, oni koji više koriste društvene mreže tokom svog svakodnevnog života imaju veću verovatnoću da imaju noćne more povezane sa društvenim medijima koje su povezane sa negativnim ishodima mentalnog zdravlja, kao što su anksioznost, depresija i kvalitet sna.
„Ova studija pruža uvid u složene odnose između upotrebe društvenih medija, mentalnog zdravlja i kvaliteta sna“, kaže on.
On upozorava da kako tehnološki pejzaž nastavlja da se razvija, dalja istraživanja treba da istraže efekte društvenih medija na iskustva sanjanja korisnika.
„Sa brzim napretkom tehnologije i medija, uključujući veštačku inteligenciju (AI) i virtuelnu stvarnost, zajedno sa sve većom zavisnošću od ovih tehnologija i dubljom integracijom, očekuje se da će snovi koji sadrže tehnološki i medijski sadržaj postati sve češći“, kaže on. .
„Buduće studije imaju potencijal da prošire obim ovog istraživanja, zadubljujući se u oblasti kao što su noćne more povezane sa uočenim opasnostima AI.
„Da bismo ublažili pojavu noćnih mora povezanih sa društvenim medijima, preporučujemo usvajanje odgovorne i pažljive upotrebe društvenih medija“, dodaje on.