Nizak socioekonomski status povećava rizik od izloženosti trudnica hemikalijama koje ometaju štitnu žlezdu

Nizak socioekonomski status povećava rizik od izloženosti trudnica hemikalijama koje ometaju štitnu žlezdu

Izloženost nekim hemikalijama koje ometaju rad endokrinog sistema (EDC) koje oštećuju štitnu žlezdu povećala se u poslednjih 20 godina među američkim ženama u reproduktivnom dobu i trudnicama, posebno među onima sa nižim socijalnim i ekonomskim statusom, otkriva nova studija. Rezultati su predstavljeni na ENDO 2024, godišnjem sastanku Endokrinog društva u Bostonu.

„Naše istraživanje naglašava važnost rešavanja socioekonomskih razlika u izloženosti EDC-u među ženama u reproduktivnom dobu i trudnicama kako bi se ublažili potencijalni štetni efekti na zdravlje štitne žlezde“, rekla je stariji autor Elizabet N. Pirs, MD, mr, sa Univerziteta u Bostonu. Chobanian & Avedisian School of Medicine u Bostonu.

EDC su uobičajene supstance u životnoj sredini, hrani i proizvedenim proizvodima koje ometaju hormone tela i štete javnom zdravlju. EDC mogu uticati na hormone štitne žlezde, koji kontrolišu mnoge funkcije tela i važni su za razvoj mozga fetusa i novorođenčadi.

Istraživači su fokusirali ovu studiju na žene koje mogu biti posebno ranjive na negativne efekte EDC-a na štitnu žlezdu: žene u reproduktivnim godinama i trudnice.

Istraživač Cheng Han, MD, sa Medicinskog fakulteta Chobanian & Avedisian Univerziteta u Bostonu analizirao je podatke iz Nacionalnog istraživanja zdravlja i ishrane SAD (NHANES) od 1999. do 2020. za 25.320 žena u reproduktivnom dobu i 2.525 trudnica. On je procenio trendove u poslednje dve decenije u nivoima više hemikalija koje ometaju rad štitne žlezde u uzorcima krvi i urina. Statistički testovi su mu pomogli da proceni promene u izloženosti ODG tokom vremena i da identifikuje uticaj socioekonomskog statusa na ovu izloženost.

Han je otkrio da se izloženost mnogim EDC-ima smanjila za obe grupe žena tokom 20-godišnjeg perioda istraživanja. Međutim, u tom periodu se povećala izloženost nekim hemikalijama koje ometaju rad štitne žlezde. I žene u reproduktivnom dobu i trudnice su imale povećanu izloženost dvema vrstama poliaromatičnih ugljovodonika.

Uobičajeni izvori izloženosti ovim hemikalijama uključuju udisanje dima cigareta, drvenog dima ili izduvnih gasova motornih vozila ili jedenje hrane sa roštilja, prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Han je rekao da su žene sa niskim primanjima koje su bile trudne ili u reproduktivnom dobu imale najveći porast izloženosti hemikalijama koje ometaju štitnu žlezdu, posebno poliaromatičnim ugljovodonicima.

„Ova povećana izloženost ima potencijal da pogorša disparitete u zdravstvenim ishodima među ljudima sa niskim primanjima“, rekao je on.