Neredovno spavanje i kasni odlazak na spavanje povezani su sa lošijim ocenama i više problema u ponašanju u školi među tinejdžerima, ukazuje nedavna studija. Autori su naveli da intervencije za promovisanje redovnog rasporeda spavanja mogu poboljšati akademski učinak adolescenata.
Studija, koju su sprovele dr Đina Mari Metju, i dr Loren Hejl, sa Univerziteta Stoni Bruk i kolege, pojavljuje se u časopisu Spavanje.
Istraživači su analizirali podatke od skoro 800 adolescenata koji su učestvovali u većoj studiji. Učesnici su pružili informacije o ocenama i problemima ponašanja u školi. Takođe su nedelju dana nosili akcelerometar na zglobu (uređaj koji beleži pokrete korisnika) kako bi osoblje studije moglo da proceni njihove obrasce spavanja.
Učesnici sa varijabilnijim vremenima za spavanje imali su veće šanse da dobiju D ili niže tokom poslednjeg perioda ocenjivanja u poređenju sa onima sa konzistentnijim vremenima za spavanje. Adolescenti koji su otišli na spavanje kasnije su kasnije ustali ili su menjali broj sati koje su spavali po noći imali su manje časova u kojima su dobili A.
Veća je verovatnoća da će adolescenti biti suspendovani ili izbačeni u poslednje dve godine ako su ustajali kasnije, menjali broj sati koje su spavali svake noći ili ako su menjali vreme odlaska u krevet svake noći.
Autori su teoretizirali da bi odloženo odlazak na spavanje moglo dovesti do kasnog dolaska u školu, što bi moglo uticati na učenje i ponašanje. Pored toga, mnogi adolescenti su biološki skloni kasnijim satima, što je u suprotnosti sa vremenom polaska u školu.