Milioni ljudi pate od digitalne zdravstvene nejednakosti zbog siromaštva, upozorili su stručnjaci.
Nova studija kaže da je potreban hitan rad kako bi se osiguralo da oni iz siromašnih područja mogu pristupiti zdravstvenoj zaštiti, jer se NHS sve više okreće korišćenju aplikacija i zdravstvenih portala na mreži za pružanje zdravstvene zaštite.
Tim lekara i akademika otkrio je „značajnu povezanost” između povećanog siromaštva i smanjene upotrebe digitalnih usluga. Njihovo modeliranje procenjuje da ovo udruženje čini 4,27 miliona pacijenata širom Engleske koji nisu preuzeli aplikaciju NHS. U oktobru 2022. godine, procenjeno je da je više od 37 miliona pacijenata aktiviralo NHS aplikaciju – 67,9 odsto populacije.
Istraživači su koristili zbirne podatke o pacijentima i njihovom korišćenju digitalnih resursa od 6.356 pružalaca primarne zdravstvene zaštite — centara opšte prakse — u Engleskoj kako bi izmerili vezu između karakteristika kao što su demografija pacijenata, socio-ekonomska uskraćenost, opterećenje bolesti, opterećenje propisivanjem, geografija i zdravlje resurs pružaoca nege, uz aktivaciju dve univerzalne intervencije digitalne zdravstvene zaštite u NHS-u – NHS aplikaciju i onlajn portale primarne zdravstvene zaštite.
Pošto su korišćeni podaci agregirani iz nacionalnih skupova podataka, istraživači nisu mogli da identifikuju nijednog pacijenta tokom analize.
Studiju su sproveli akademici i doktori – dr. Joe Zhang sa Imperial College London, dr Jack Gallifant sa Imperial College Health Care NHS Trust i Massachusetts Institute of Technologi, Profesor Robin L Pierce sa Univerziteta Eketer, Dr Aoife Fordham iz Direkcije za transformaciju, NHS England, Profesor James T Teo iz King’s College Hospital NHS Foundation Trust, profesor Leo A Celi sa Massachusetts Institute of Technologi i Harvard T.H. Chan School of Public Health, i profesor Hutan Ashrafian sa Imperial College London.
Profesor Pirs je rekao: „Naši rezultati su zabrinjavajući i pokazuju kako upotreba tehnologije rizikuje da poveća nejednakosti u zdravstvenoj zaštiti. Digitalna nejednakost između onih iz različitih socio-ekonomskih sredina je značajna. Studija procenjuje da je lišavanje povezana sa smanjenim korišćenjem aplikacija NHS kod 4,27 miliona pacijenata preko Engleske“.
„Ono što je sada potrebno je ciljani rad u zajednicama kako bi se sprečio digitalni disparitet koji utiče na zdravstvene ishode. Kako NHS ima za cilj da učini aplikacije ‘ulazna vrata’ zdravstvene zaštite, imperativ je da postoji iskrena i otvorena diskusija o pravičnoj digitalnoj tehnologiji implementacija“.
Studija kaže da digitalna pismenost i dostupnost uređaja i infrastrukture mogu predstavljati deo dispariteta. Preporučuje se da digitalna transformacija mora biti specifična za kontekst, zasnovana na lokalnom razumevanju i prilagođena određenim populacijama.
Infrastruktura, obrazovanje i angažovanje su takođe važni i uvođenje digitalnih sistema treba da bude vođeno preko onih koji vode integrisane sisteme nege, koji mogu da izgrade jake veze u zajednici.
Dr Džang je rekao: „Iako smo otkrili nejednakosti, ovo nije nužno razlog za usporavanje. Umesto toga, digitalno poboljšani putevi mogu da ponude uštede u efikasnosti koje se mogu preusmeriti na ranjivu i isključenu populaciju.“
Studija kaže da bi NHS trebalo da proaktivno identifikuje one zajednice sa najvećim rizikom od digitalne isključenosti, koje bi onda dobile ciljanu pažnju. Dr Džang je naglasio da je glavni doprinos ove studije kvantifikacija usvajanja digitalnog zdravlja. On ističe da nam to može omogućiti da procenimo negativne uticaje velikih digitalnih zdravstvenih intervencija. Takođe preporučuje da NHS objavi podatke o disparitetima u prihvatanju i ishodima.
Dr Džang je rekao: „Pokazali smo značajnu socio-ekonomsku nejednakost u korišćenju digitalnog zdravlja u NHS Engleskoj. Takvi obrasci će verovatno biti uočljivi u svakom zdravstvenom sistemu koji prolazi kroz brzu digitalnu transformaciju. Pristup koji se bavi potrebama specifičnih grupa koje su u nepovoljnom položaju zbog sve veće upotrebe hitno je potrebna digitalna zdravstvena tehnologija kako bi se izbeglo pogoršanje nejednakosti u digitalnom zdravstvu.“