Neinvazivna laserska terapija mogla bi biti efikasan novi tretman za pacijente sa moždanim udarom

Neinvazivna laserska terapija mogla bi biti efikasan novi tretman za pacijente sa moždanim udarom

Ljudi koji dožive moždani udar imaju ograničene terapijske mogućnosti, ali nova istraživanja istraživača iz Opšte bolnice u Masačusetsu otkrivaju potencijal za neinvazivni tretman svetlom pomoću lasera. Rezultati su objavljeni u časopisu Stroke.

„Za razliku od drugih pristupa koji koriste hemikalije, koje mogu biti toksične za naša tela, lasersko svetlo je fizički parametar. Ono ne ostaje u telu nakon terapije i ima male šanse da izazove neželjene efekte“, rekao je ko-stariji autor Satoši Kašivagi. , MD, Ph.D., istraživač na Odeljenju za radiologiju u Opštoj bolnici u Masačusetsu i docent za radiologiju na Harvardskoj medicinskoj školi.

Kashivagi i njegove kolege su tragali za novim terapijama moždanog udara jer je trenutno korišćeni kombinovani tretman intravenske trombolize i endovaskularne trombektomije (injekcija lekova za razbijanje ugruška plus hirurško uklanjanje krvnog ugruška) efikasan samo kada se izvodi u određenom vremenskom okviru i prikladan je samo za deo pacijenata.

Ciljanje na endotelne ćelije koje oblažu krvne sudove predstavlja obećavajuću terapijsku strategiju jer je disfunkcija ovih ćelija implicirana u razvoju moždanog udara. Disfunkciju endotela karakteriše nedovoljna proizvodnja azotnog oksida (NO), gasa koji pomaže u održavanju krvnih sudova otvorenim kako bi se omogućilo da krv slobodno teče.

Napominjući da su prethodna istraživanja pokazala da laserska terapija povećava proizvodnju NO u endotelnim ćelijama, istraživački tim Mass General testirao je efekte laserske terapije na mišjem modelu moždanog udara.

Otkrili su da tretman glave nevidljivim laserskim svetlom male snage poboljšava protok krvi u mozgu i smanjuje povrede od moždanog udara. Eksperimenti su pokazali da je mehanički tretman laserom poboljšao funkciju krvnih sudova u mozgu stimulišući proizvodnju NO.

„Otkrili smo novi način za efikasno lečenje moždanog udara korišćenjem laserske svetlosti, modaliteta koji se već široko koristi u klinici za procedure kao što su Lasik operacija oka i uklanjanje tetovaža, i ima dobro poznat bezbednosni profil“, rekao je Kašivagi.

„Dakle, očekujemo da bismo mogli da unapredimo ovu tehnologiju u klinička ispitivanja relativno brzo. Takva tehnologija ima potencijal da zameni trenutnu standardnu terapiju upotrebom hemikalija, što može izazvati neželjene efekte.“

Laserska terapija takođe može biti efikasna za širok spektar drugih kardiovaskularnih bolesti koje karakteriše nedostatak NO.