Novo istraživanje predstavljeno na ovogodišnjem ESC kongresu 2024. u Londonu, UK (30. avgust – 2. septembar) pokazuje da među pacijentima koji su primljeni u jedinicu intenzivne kardiološke nege (ICCU), oni sa nedavnom istorijom rekreativne upotrebe droga imaju tri puta veću verovatnoću nego oni koji nemaju istoriju da dožive ponovljeni ozbiljan kardiovaskularni događaj u roku od jedne godine.
„Među pacijentima koji su primljeni u jedinicu intenzivne srčane nege (ICCU), sistematski skrining na rekreativne lekove pokazao je značajnu prevalenciju—11%—skorašnje upotrebe“, rekao je autor studije dr Raphael Mirailles, bolnica Lariboisiere, Pariz, Francuska. „Rekreativna upotreba droga bila je povezana sa trostrukim rizikom od ponavljanja ozbiljnog kardiovaskularnog događaja u roku od jedne godine.
Prethodni rad iste grupe pokazao je da je ova nedavna istorija rekreativne upotrebe droga povezana sa većom stopom bolničkih ishoda. Međutim, dugoročne kardiovaskularne posledice rekreativne upotrebe droga ostaju neizvesne.
U ovoj studiji autori su imali za cilj da procene prognostički uticaj rekreativne upotrebe droga tokom jednogodišnjeg praćenja kako bi predvideli ozbiljne kardiovaskularne događaje (uključujući smrt) kod uzastopnih pacijenata koji su primljeni u ICCU zbog akutnih kardiovaskularnih događaja iz odeljenja zavisnosti u jedinicama intenzivne kardiološke nege ( ADDICT-ICCU) studija.
Uključeni su svi uzastopni pacijenti koji su primljeni u ICCU tokom dve nedelje u aprilu 2021. u 39 centara širom Francuske. Skrining za rekreativnu upotrebu droga obavljen je sistematskim testiranjem urina. Svi pacijenti su dali pismeni informisani pristanak za učešće i stoga su odobrili testiranje urina.
Jednogodišnje praćenje se sastojalo od kliničke posete ili direktnog kontakta sa pacijentom i kardiologom koji je upućivao. Primarni kompozitni ishod bila je pojava ozbiljnog srčanog događaja – kardiovaskularna smrt, nefatalni srčani udar (MI) ili moždani udar. Analiza podgrupa je izvršena kod pacijenata hospitalizovanih na početku zbog akutnog koronarnog sindroma (nefatalni srčani udar/angina u trajanju dužem od 20 minuta).
Od 1.499 uzastopnih pacijenata na skriningu, 1.392 (93%) pacijenta (prosečne starosti 63 godine, 70% muškaraca) imalo je kompletno jednogodišnje praćenje. Među njima, 157 (11%) je imalo početni pozitivan test na rekreativnu upotrebu droga (kanabis, opioidi, kokain, amfetamini, 3,4-metilendioksimetamfetamin [MDMA]). Među ovim pozitivnim rezultatima pronađeni su sledeći lekovi: kanabis: n=136, 9,8%; heroin i drugi opioidi: n=32, 2,3%; kokain: n=23, 1,7%; amfetamini: n=9, 0,6% MDMA (aktivni sastojak ekstazija: n=9, 0,6%). Više od jedne četvrtine pacijenata (n=45, 28,7%) bilo je pozitivno na dva ili više ovih lekova.
Test korišćen za svaki lek je jednostavno dao pozitivan ili negativan rezultat, ali količina potrebna da bi se dao pozitivan test je bila znatna. Korišćeni test leka u urinu nastavlja da bude pozitivan 2 do 6 dana nakon upotrebe supstance. Prema tome, pokazuje uglavnom nedavnu izloženost, a ne redovnu upotrebu. S druge strane, povećanje velikih neželjenih događaja u jednoj godini može ukazivati na hroničnu upotrebu.
Nakon jednogodišnjeg praćenja, 94 (7%) pacijenata je doživelo ozbiljan kardiovaskularni događaj (uključujući smrt). Pacijenti sa pozitivnim testom su pokazali veću stopu ozbiljnih kardiovaskularnih događaja od onih koji nisu koristili (13% prema 6%, respektivno, statistički značajan nalaz).
Podaci su zatim prilagođeni za više faktora—uključujući starost, pol, dijabetes, trenutni pušački status, istoriju kardiovaskularnih bolesti pre hospitalizacije, poznatu hroničnu bolest bubrega, istoriju raka, glavnu dijagnozu prijema, početni sistolni krvni pritisak i početni broj otkucaja srca . Nakon ovog prilagođavanja, rekreativna upotreba droga je nezavisno povezana sa tri puta većim rizikom od ozbiljnih kardiovaskularnih događaja.
U analizi podgrupe od 713 pacijenata hospitalizovanih na početku zbog akutnog koronarnog sindroma, 96 (14%) je imalo pozitivan rekreativni test na droge, a 50 (7%) je iskusilo ozbiljne kardiovaskularne događaje. Koristeći kompjutersko modeliranje u ovoj populaciji, rekreativna upotreba droga je i dalje bila nezavisno povezana sa tri puta većim rizikom od ozbiljnih kardiovaskularnih događaja nakon prilagođavanja tradicionalnim prognostičarima.
Među 1.392 pregledana pacijenta, bilo je 64 (4,6%) kardiovaskularnih smrti, 55 (4,5%) među onima koji ne koriste droge i 9 (5,7%) među rekreativnim korisnicima droga. Uzimajući u obzir srčani udar, bilo je ukupno 24 (1,7%) srčanih udara bez fatalnog ishoda, 16 (1,3%) među onima koji ne koriste droge i 8 (5,1%) među korisnicima droga. Posmatrajući moždani udar, bilo je 10 (0,7%) moždanih udara, i to 7 (0,6%) za ne-korisnike i 3 (1,9%) za korisnike droga.
Među testiranim rekreativnim drogama, MDMA (4,1 puta povećan rizik), heroin i drugi opioidi (3,6 puta) i kanabis (1,8 puta) su bili značajno povezani sa ozbiljnim kardiovaskularnim događajima. Druge vrste lekova nisu imale statistički značajnu vezu sa ozbiljnim kardiovaskularnim događajima.
Dr Mirailles je rekao: „U velikoj kohorti uzastopnih pacijenata koji su primljeni u kardijalne jedinice intenzivne nege zbog akutnih kardiovaskularnih događaja, prevalencija rekreativne upotrebe droga je bila 11%. Rekreativna upotreba droga je bila povezana sa utrostručenim rizikom od ponovljene ozbiljne kardiovaskularne bolesti. događaj u roku od jedne godine“.
On je dodao: „Postoji sve veći broj podataka o najgorim prognozama vezanim za rekreativnu upotrebu droga, ne samo u kardiološkim jedinicama intenzivne nege, već iu konvencionalnim jedinicama intenzivne nege. Uprkos visokoj stopi nedovoljnog prijavljivanja rekreativne upotrebe droga, sistematski skrining je nije preporučeno u sadašnjim smernicama. To bi moglo poboljšati stratifikaciju rizika i personalizovanu negu kako bi se podržalo odvikavanje od leka.“