Nova istraživanja sugerišu da bi život u opasnim naseljima mogao izazvati nenamernu štetu po zdravlje: veće stope pušenja među stanovnicima.
„Visoki nivoi pretnje u komšiluku oblikuju percepciju nemoći među stanovnicima, pojačavajući opšti osećaj nepoverenja, što može da promoviše neprilagođeno ponašanje u suočavanju kao što je pušenje“, rekao je istraživač Majkl Zvolenski, profesor psihologije na Univerzitetu u Hjustonu.
Prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, kvartovi u kojima ljudi žive mogu odrediti njihovo zdravlje i dobrobit.
Iako se takvi faktori sada shvataju kao važni faktori u nastanku, održavanju i recidivu ponašanja upotrebe supstanci, malo istraživanja je procenilo ono što su istraživači nazvali „budnost susedstva“ u smislu stope pušenja, primetili su istraživači.
Tim Zvolenskog je ispitao ulogu budnosti susedstva u pogledu pušenja i ozbiljnosti problema za koje su pušači mislili da bi se mogli suočiti ako pokušaju da prestanu da puše.
Život u manje sigurnim naseljima bio je vezan za pušače koji su mislili da će biti teško prestati, očekujući „negativno raspoloženje i štetne posledice“, rekao je Zvolenski u saopštenju univerziteta.
Ovakvi tipovi naselja su „takođe povezani sa ozbiljnijim problemima kada su pokušavali da prestanu pušiti“, dodao je on.
Nalazi podržavaju ideju da opasna naselja pogoršavaju „određena negativna uverenja o apstinenciji i izazovima u odustajanju“, rekao je Zvolenski.
Učesnici u studiji uključivali su 93 odrasla pušača koji su tražili tretman za prestanak pušenja. U grupi, 64,5% identifikovano je kao Crni Amerikanac, 30,1% identifikovano kao belo, 3,2% identifikovano kao drugi i 2,2% identifikovano kao Azijati. Grupa je odgovarala na pitanja o sopstvenim socio-demografskim karakteristikama i komšiluku.
Nalazi su nedavno objavljeni u časopisu Upotrebe supstanci i zloupotrebe.
Zvolenski je rekao da nalazi ukazuju na potrebu za naporima za prestanak pušenja koji se fokusiraju na društvene faktore kao što je budnost susedstva.