Ne postoji siguran nivo konzumacije alkohola, upozorava američki generalni hirurg

Ne postoji siguran nivo konzumacije alkohola, upozorava američki generalni hirurg

Savet koji je izdao američki generalni hirurg izjavljuje da ne postoji bezbedan nivo konzumacije alkohola.

Prema izveštaju zasnovanom na pregledu dostupne naučne literature, alkohol je umešan u rizik od niza karcinoma, posebno raka dojke kod žena, nakon čega slede karcinomi koji utiču na probavni sistem.

U stvari, samo alkohol je odgovoran za skoro 100.000 slučajeva raka i 20.000 smrtnih slučajeva od raka godišnje u SAD, navodi se u pregledu.

„Ovaj skup naučnih dokaza pokazuje uzročnu vezu između upotrebe alkohola i povećanog rizika za najmanje sedam različitih tipova raka, uključujući dojke (kod žena), kolorektum, jednjak, jetru, usta (usnu duplju), grlo (ždrelo) i govorna kutija (larinks)“, navodi se u savetu.

„Što se više alkohola konzumira, veći je rizik od raka. Za određene vrste raka, poput raka dojke, usta i grla, dokazi pokazuju da ovaj rizik može početi da raste oko jednog ili manje pića dnevno.“

Zdravstveni saveti o konzumaciji alkohola mogu biti donekle mešani, sa dokazima koji ukazuju na to da umereno piće zapravo može biti korisno za neke aspekte nečijeg zdravlja u suprotnosti sa studijama koje naglašavaju štetu za druge.

Veza između alkohola i raka je poznata i utvrđena, ali je obično u korelaciji sa obilnim pijenjem, s tim što američke smernice o ishrani postavljaju „zdrava“ ograničenja od jednog do dva pića dnevno za muškarce i jednog ili manje za žene.

Čak je i to, kaže novi savet, previše. Procenjuje se da 17 procenata od 20.000 smrtnih slučajeva od raka povezanih sa alkoholom godišnje spada u preporučene granice potrošnje.

„U 2019. godini, procenjeno je da je 96.730 slučajeva raka bilo povezano sa konzumacijom alkohola, uključujući 42.400 muškaraca i 54.330 žena“, navodi se u savetu. „Globalno, 741.300 slučajeva raka bilo je povezano sa konzumacijom alkohola u 2020. godini; 185.100 od tih slučajeva odnosilo se na konzumaciju otprilike dva pića dnevno ili manje.

Postoje pretežno četiri mehanizma pomoću kojih alkohol može povećati rizik od raka; kroz povećanje oksidativnog stresa koji oštećuje DNK i proteine; promenom nivoa hormona, značajno povećavajući rizik od raka dojke; povećanjem brzine kojom vaše telo apsorbuje karcinogene; i razlaganjem u toksično jedinjenje zvano acetaldehid, koje takođe oštećuje DNK.

„Najveći teret raka povezanih sa alkoholom u SAD je rak dojke kod žena sa procenjenih 44.180 slučajeva u 2019. godini, što predstavlja 16,4 odsto od približno 270.000 ukupnih slučajeva raka dojke kod žena“, otkriva izveštaj.

Svrha ovog saveta je da podigne svest o vezi između raka i konzumiranja alkohola, pošto skoro polovina svih odraslih Amerikanaca ne zna da ta veza uopšte postoji. U stvari, Međunarodna agencija za istraživanje raka Svetske zdravstvene organizacije smatra alkohol kancerogenom grupe 1. Ostali članovi te grupe uključuju formaldehid, jonizujuće zračenje, duvan, prerađeno meso i azbest.

Ove godine bi trebalo da se ažuriraju američke smernice za ishranu. Kancelarija generalnog hirurga takođe preporučuje ažuriranje oznaka upozorenja na alkoholu kako bi uključile upozorenje o riziku od raka, kao i poboljšane napore u obrazovanju širom sveta, tako da pojedinci mogu da donose odluke zasnovane na najnovijim naučnim dokazima.

Možete pročitati kompletan savet generalnog hirurga i pristupiti njegovim citiranim izvorima na veb stranici Kancelarije generalnog hirurga.