Trudnoća bi trebalo da bude posebno vreme, ali alergije vas mogu učiniti nesrećnim.
Procenjuje se da do 20% trudnica pati od alergija.
U nekim slučajevima, žene mogu primetiti da njihovi simptomi alergije postaju još problematičniji tokom trudnoće. Ovo može biti zbog hormonalnih promena. Zanimljivo je da alergije kod nekih žena ostaju iste ili čak nestaju tokom trudnoće.
Još je važnije tokom trudnoće koristiti odgovarajuće mere izbegavanja alergena u zavisnosti od uzroka alergije, jer je to najbezbedniji pristup lečenju.
Ako imate problema sa jesenskom ili prolećnom polenskom groznicom, uverite se da uvek držite prozore na kući i automobilu zatvorenim kako polen ne bi ušao. Ako grinje kućne prašine izazivaju vaše alergije, koristite obloge otporne na grinje na dušeku i jastucima i uklanjanje tepiha iz spavaće sobe može pomoći. Za trudnice sa alergijom na kućne ljubimce, uklanjanje kućnog ljubimca iz kuće, ili barem spavaće sobe, može poboljšati simptome alergije.
Najčešće pitanje koje postavljaju trudnice sa alergijama je: „Koje lekove mogu bezbedno da koristim tokom trudnoće?“ Tretman treba da počne sa fiziološkim sprejom za nos i ovlaživačima kako bi se pokušalo ublažiti nazalne simptome.
Američki koledž za alergiju, astmu i imunologiju kaže da je u idealnom slučaju najbolje izbegavati upotrebu lekova ako je moguće. Konsultujte se sa svojim alergologom pre nego što prestanete da uzimate bilo koji trenutni lek i pre nego što počnete da uzimate lek tokom trudnoće, uključujući tretmane bez recepta (OTC).
Postoje lekovi koje vam može preporučiti vaš zdravstveni radnik, a koji se generalno smatraju bezbednim. Najviše podataka o bezbednosti prikupljeno je za oralne antihistaminike prve generacije. Ovi lekovi nisu pokazali nikakav rizik za fetus tokom trudnoće. Primeri antihistaminika prve generacije su bromfeniramin (Dimetapp), hlorfeniramin (Chlor-Trimeton) i difenhidramin (Benadril). Važno je napomenuti da ovi antihistaminici prve generacije mogu imati neželjene efekte kao što su pospanost i suva usta.
Drugi agensi koji takođe izgledaju bezbedni tokom trudnoće, ali imaju manje naučnih podataka od antihistaminika prve generacije su oralni antihistaminici druge generacije, kao što su cetirizin (Zirtec) i loratadin (Claritin), i intranazalni kortikosteroidi, flutikazon (Flonase) i mometazon (Asmenaks). Oralni antihistaminici druge generacije imaju prednost u tome što nemaju neželjene efekte koji se vide kod onih prve generacije.
Bolje je izbegavati oralne dekongestive kao što je pseudoefedrin (Sudafed) tokom prvog tromesečja, jer neke studije sugerišu da mogu malo povećati rizik od urođenih defekata trbušnog zida. Ovi tretmani su generalno bezbedni tokom ostatka trudnoće ako nemate visok krvni pritisak.
Možda ćete se pitati o vakcinama, kapima ili tabletama za desenzibilizaciju alergijske imunoterapije dok ste trudni. Imunoterapija protiv alergija uopšte ne treba započeti tokom trudnoće. Za većinu žena, bezbedno je nastaviti taj tretman ako je već započet pre trudnoće. Pošto su svi različiti, trebalo bi da razgovarate sa svojim alergologom da li je nastavak ispravan za vas i da li treba promeniti raspored imunoterapije protiv alergija.
Neke žene će prvi put razviti „alergiju“ tokom trudnoće, ali u većini slučajeva imaju stanje koje se zove „rinitis trudnoće“. Ovaj poremećaj nije prava alergija kao polenska groznica, već se veruje da je posledica hormonalnih promena. Izaziva ozbiljnu nazalnu kongestiju, što otežava disanje kroz nos. Može vam biti posebno neprijatno kada ležite.
Nažalost, tipični lekovi protiv alergija za koje je utvrđeno da su bezbedni za upotrebu tokom trudnoće obično ne poboljšavaju začepljenje nosa. Neke žene smatraju da je upotreba ovlaživača i/ili fiziološkog spreja za nos od pomoći. OTC traka za nos je bezbedna za upotrebu i može pomoći u otvaranju nazalnih prolaza.
Dobra vest je da će rinitis u trudnoći nestati u roku od nekoliko nedelja od rođenja vašeg deteta, ali se, nažalost, obično vraća sa svakom trudnoćom.
Problemi sa nosom mogu uticati na vašu trudnoću. Važno je da radite sa svojim lekarom i alergologom kako biste ih efikasno i bezbedno kontrolisali za vas i vaše nerođeno dete.