U studiji, koja je upravo objavljena u Nature Metabolism, naučnici sa Triniti koledža u Dablinu i Medicinske škole Prinstona i Harvarda dele novootkrivene tajne prirodne kontrole apetita, što obećava u borbi protiv gojaznosti i dijabetesa tipa 2.
Novo istraživanje pokazuje da lek za dijabetes Metformin i čvrsta hrana podižu faktor smanjenja gladi (Lac-Phe) u telu, dok slatka pića imaju minimalne efekte.
Gojaznost je ključni pokretač dijabetesa tipa 2, a izveštaj Eurostata za 2022. otkrio je da je 1 od 5 odraslih Iraca gojazno. Zaista, globalni slučajevi dijabetesa su se više nego utrostručili u poslednjih 20 godina, zajedno sa porastom gojaznosti. Troškovi upravljanja dijabetesom predstavljaju približno 9% budžeta za zdravstvenu zaštitu država članica EU – ukupno 149 milijardi evra u 2019.
Ne postoji lek za dijabetes, a svake godine u Evropi 114.000 ljudi izgubi život od komplikacija povezanih sa dijabetesom.
Naučnici su danas objavili nove uvide u to kako široko korišćeni lek za dijabetes metformin koristi pacijentima sa dijabetesom tipa 2. Neki opisuju metformin kao „čudesan lek“ iako još uvek ne znamo tačno kako deluje.
Ova studija pokazuje da metformin povećava količinu faktora za suzbijanje apetita koji se zove laktoil-fenilalanin (Lac-Phe), identifikovanog 2022. godine kao prirodni supresant apetita i za koji se zna da se podiže snažnom vežbom.
Naučnici su ispitali podatke iz drugih studija koje su uključivale veliki broj pacijenata kako bi konačno pokazali da nivoi Lac-Phe rastu nakon što pojedinci uzimaju metformin. Ovaj rad otvara novi put za razvoj ciljanih tretmana protiv gojaznosti.
Beri Skot, prvi autor istraživanja, bivši je berzanski trgovac, a sada doktor nauka. Kandidat na Triniti školi za biohemiju i imunologiju, sa sedištem u Institutu za biomedicinske nauke Triniti (TBSI).
Rekao je: „Nadam se da naše istraživanje može imati veliki uticaj. Metformin je lek koji se najčešće prepisuje za dijabetes tipa 2, i veoma je bezbedan i dobro se toleriše. Nije poznato kako metformin utiče na apetit, ali ovaj rad pokazuje da njegov uticaj na Lac-Phe je ključni deo njegovog uticaja na suzbijanje gladi.“
Tim je takođe otkrio da se Lac-Phe povećava nakon jela i tako doprinosi osećaju sitosti nakon obroka.
Dejvid Finlej, vanredni profesor imunometabolizma, Triniti, koji je ko-nadgledao rad sa profesorkom Lidijom Linč, Medicinskim školama Prinstona i Harvarda, rekao je: „Naša studija pokazuje da je vrsta hrane koju jedete važna. Na primer, jedete urme bogate šećerom voće je izazvalo trenutni i veliki porast u Lac-Phe, na primer, dok pijenje pića bogatog šećerom nije. Ovo bi moglo pomoći da se objasni zašto tečne kalorije mogu dovesti do gojaznosti.“
Profesorka Lidija Linč je rekla: „Identifikovanje faktora koji kontrolišu apetit i sitost posle obroka je važno da nam pomogne da razumemo i konačno lečimo trenutnu epidemiju gojaznosti. Dalje razumevanje Lac-Pheovih akcija može dovesti do nove klase bezbednih i efikasnih lekova protiv gojaznosti“.