Svi želimo da ‘uspešno starimo’ sa što manje zdravstvenih problema. Nova studija sugeriše da bi spavanje više od sedam sati noću moglo mnogo da doprinese postizanju tog cilja.
U studiji je učestvovalo 3.306 učesnika starosti 45 i više godina, čije su navike spavanja zabeležene 2011, 2013. i 2015. godine, nakon čega je usledio zdravstveni pregled pet godina kasnije. Podaci, koje je analizirao tim sa Medicinskog univerziteta Vendžou u Kini, pokazali su da oni koji spavaju najmanje sedam sati noću imaju tendenciju da imaju znatno bolje zdravlje kasnije u životu.
„Uspešno starenje je procenjeno 2020. godine i definisano je kao bez ozbiljnih hroničnih bolesti, bez fizičkog oštećenja, visoke kognitivne funkcije, dobrog mentalnog zdravlja i aktivnog angažovanja u životu“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Do kraja perioda istraživanja, samo 455 pojedinaca (13,8 procenata) je označilo sve kutije za kriterijume uspešnog starenja. Od toga, 307 (oko dve trećine) je stalno spavalo više od sedam sati noću.
Učesnici su podeljeni u pet grupa na osnovu njihovih navika spavanja tokom četiri godine: dugo stabilno (8-9 sati redovnog spavanja), normalno stabilno (7-8 sati redovno), opadajuće (od proseka preko 8 do manje od 6), povećava se (od proseka manje od 6 do preko 8) i kratkotrajno (5-6 sati redovno).
Šanse za uspešno starenje bile su značajno veće među dugo stabilnim i normalno stabilnim grupama (17,1 odsto i 18,1 odsto respektivno) u poređenju sa onima u grupama sa opadanjem (9,9 odsto), rastućim (10,6 odsto) i kratko stabilnim (8,8 odsto).
„U odnosu na učesnike sa normalnom stabilnom trajektorijom trajanja sna, oni sa niskom stabilnom i rastućom putanjom imali su 36 procenata i 52 procenta manje šanse za uspešno starenje, respektivno“, pišu istraživači.
„Učesnici sa opadajućim putanjama takođe su pokazali niže šanse, iako to nije bilo statistički značajno, verovatno zbog ograničenja veličine uzorka.“
Tim je u svojoj analizi uzeo u obzir faktore uključujući težinu, konzumaciju alkohola i pol, iako priroda studije ne može potvrditi direktnu uzročno-posledičnu vezu.
Ono što nudi je više dokaza o važnosti doslednog, produženog sna.
Prethodno istraživanje je takođe istaklo sedam sati noću kao potencijalno slatko mesto za spavanje i dobro starenje. Takođe znamo da postoje veze između sna i zaštite od širokog spektra fizičkih i mentalnih zdravstvenih problema.
Kina, gde je sprovedeno istraživanje, ima jednu od najbrže starenja populacija na planeti – ali to je u velikoj meri globalno pitanje. Kako svet stari, moramo se pobrinuti da i on ostane zdrav.
„Ovi nalazi naglašavaju da hronična deprivacija sna, kao i obrasci povećanja i smanjenja trajanja sna, nisu samo promene vezane za uzrast“, pišu istraživači.
„Radije, oni se pojavljuju kao ključni pokazatelji prepreka u potrazi za uspešnim starenjem.