Naučnici iz Northvestern Medicine i Brigham and Vomen’s Hospital otkrili su molekularni defekt koji promoviše patološki imuni odgovor kod sistemskog eritematoznog lupusa (poznatog kao lupus) i pokazuju da poništavanje ovog defekta može potencijalno preokrenuti bolest.
Lupus pogađa više od 1,5 miliona ljudi u SAD. Do ove nove studije, uzroci ove bolesti bili su nejasni. Lupus može dovesti do po život opasnog oštećenja više organa uključujući bubrege, mozak i srce. Postojeći tretmani često ne uspevaju da kontrolišu bolest, kažu autori studije, i imaju neželjene neželjene efekte smanjenja sposobnosti imunog sistema da se bori protiv infekcija.
„Do ove tačke, sva terapija za lupus je tupi instrument. To je široka imunosupresija“, rekao je ko-korespondent dr Jaehiuk Choi, vanredni profesor dermatologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Northvestern Feinberg i dermatolog severozapadne medicine. „Identifikovanjem uzroka ove bolesti, pronašli smo potencijalni lek koji neće imati neželjene efekte trenutnih terapija.
„Identifikovali smo fundamentalnu neravnotežu u imunološkim odgovorima koje pacijenti sa lupusom prave, i definisali smo specifične posrednike koji mogu da isprave ovu neravnotežu kako bi ublažili patološki autoimuni odgovor“, rekao je ko-korespondent dr Dipak Rao, asistent. profesor medicine na Harvardskoj medicinskoj školi i reumatolog u Brigamu i ženskoj bolnici i ko-direktor njenog Centra za profilisanje ćelija.
U studiji objavljenoj u Nature 10. jula, naučnici izveštavaju o novom putu koji pokreće bolest kod lupusa. Naslov članka je „Interferon subvertira osovinu AHR-JUN da bi promovisao CKSCL13+ T ćelije u lupusu.“
Postoje promene povezane sa bolešću u više molekula u krvi pacijenata sa lupusom. Na kraju, ove promene dovode do nedovoljne aktivacije puta kontrolisanog aril ugljovodoničnim receptorom (AHR), koji reguliše odgovor ćelija na zagađivače životne sredine, bakterije ili metabolite.
Nedovoljna aktivacija AHR-a dovodi do prevelikog broja imunih ćelija koje promovišu bolest, zvanih T periferne pomoćne ćelije, koje promovišu proizvodnju autoantitela koja izazivaju bolest.
Da bi pokazali da se ovo otkriće može iskoristiti za lečenje, istraživači su vratili molekule koji aktiviraju receptor aril ugljovodonika u uzorke krvi pacijenata sa lupusom. Činilo se da je ovo reprogramiralo ove ćelije koje izazivaju lupus u ćeliju zvanu Th22 ćelija koja može podstaći zarastanje rana od oštećenja izazvanih ovom autoimunom bolešću.
„Otkrili smo da ako ili aktiviramo AHR put pomoću aktivatora malih molekula ili ograničimo patološki prekomerni interferon u krvi, možemo smanjiti broj ovih ćelija koje izazivaju bolest“, rekao je Čoi, takođe profesor Džeka V. Grafina na Feinbergu. . „Ako su ovi efekti trajni, ovo može biti potencijalni lek.“
Choi, Rao i kolege zatim žele da prošire svoje napore u razvoju novih tretmana za pacijente sa lupusom. Oni sada rade na pronalaženju načina da bezbedno i efikasno isporuče ove molekule ljudima.