Izveštaj o slučaju objavljen u medicinskom časopisu Nove Engleske opisuje ranije neidentifikovan ortonairovirus, nazvan Vetland virus (VELV), kod čoveka koji je ugrizao krpelj u močvarnom parku u Unutrašnjoj Mongoliji, Kina, 2019.
Nakon izolovanja virusa od indeksnog pacijenta, tim predvođen istraživačima Pekinškog instituta za mikrobiologiju i epidemiologiju sproveo je nadzor kako bi utvrdio prevalenciju VELV infekcije među hospitalizovanim pacijentima sa temperaturom i istorijom ujeda krpelja.
Indeksni pacijent je bio 61-godišnji muškarac hospitalizovan u junu 2019. nakon što je dobio groznicu i višestruku disfunkciju organa nakon ujeda krpelja pet dana ranije i istraživao njegovu sposobnost da izazove bolest kod miševa.
VELV, član roda ortonairovirusa u porodici Nairoviridae, najbliži je srodan sa genogrupom ortonairovirusa Hazara koji se prenosi krpeljima, koja uključuje virus krimsko-kongo hemoragične groznice, napominju autori.
Sedamnaest pacijenata iz četiri oblasti u Kini imalo je nespecifične simptome kao što su groznica, vrtoglavica, glavobolja, malaksalost, bol u mišićima, artritis i bol u leđima, a ponekad, sa petehijama (mrljama na koži ili sluzokoži usled krvarenja iz kapilara), lokalizovanim limfnim -otok čvorova i neurološki simptomi.
Pacijentima je dijagnostikovan VELV putem lančane reakcije reverzne transkripcije-polimeraze (RT-PCR). Uobičajeni laboratorijski rezultati bili su leukopenija (nizak nivo belih krvnih zrnaca), trombocitopenija (nizak broj trombocita u krvi) i viši nivoi d-dimera (što ukazuje na krvne ugruške) i laktat dehidrogenaze (što ukazuje na oštećenje tkiva ili organa).
Testiranje seruma od osam oporavljenih pacijenata otkrilo je četiri puta veću koncentraciju VELV-specifičnih antitela od onih uočenih u uzorcima prikupljenim tokom akutne infekcije. Istraga na terenu otkrila je VELV RNK kod pet vrsta krpelja, kao i kod ovaca, konja, svinja i transbajkalskih zokora (vrsta glodara) uzorkovanih u severoistočnoj Kini.
VELV izolovan od indeksnog pacijenta i krpelja pokazao je citopatske (uzrokujući strukturne promene u ćelijama) efekte u ćelijama koje oblažu ljudsku pupčanu venu. Ubrizgavanje virusa u abdomen miševa i hrčaka dovelo je do infekcije, oštećenja mozga i smrti.
Istraživači su rekli da krpelj Haemaphisalis concinna može preneti VELV na životinju, koja ga potom prenosi na svoje potomstvo kroz jajnike.
„Početni simptomi VELV infekcije manifestuju se kao nespecifična bolest, što zahteva diferencijalnu dijagnozu od drugih bolesti koje se prenose krpeljima“, napisali su istraživači. „Poboljšanje nadzora i otkrivanja ortonairovirusa u nastajanju omogućiće bolje razumevanje uticaja koji ovi virusi imaju na ljudsko zdravlje.“