Naučnici kažu da je tehnika čuvanja hrane možda izazvala rast ljudskog mozga

Naučnici kažu da je tehnika čuvanja hrane možda izazvala rast ljudskog mozga

Istraživači sugerišu da je ukus za fermentisane zalogaje možda izazvao iznenađujući skok u stopi rasta mozga naših predaka.

U stvari, prelazak sa sirove ishrane na onu koja uključuje namirnice koje su mikrobi već delimično razgradili možda je bio ključni događaj u evoluciji našeg mozga, prema perspektivnoj studiji evolucione neuronaučnice Ketrin Brajant sa Univerziteta Eks-Marsej u Francuskoj i dvojica američkih kolega.

Ljudski mozak se utrostručio u poslednjih dva miliona godina evolucije, dok se ljudska creva smanjila za oko 74 procenta, što ukazuje na smanjenu potrebu za unutrašnjom razgradnjom hrane biljnog porekla.

Znamo vremensku liniju i obim ekspanzije ljudskog mozga, ali mehanizmi koji omogućavaju da se energija usmeri na ovu ekspanziju su složeniji i donekle raspravljani.

Autori studije izlažu svoju „hipotezu o spoljašnjoj fermentaciji“ koja pokazuje da su metaboličke okolnosti naših predaka za selektivnu ekspanziju mozga možda pokrenute pomeranjem crevne fermentacije u spoljašnji proces, možda čak i eksperimentisanjem sa konzerviranom hranom koja se razlikuje od vina, kimčija, jogurt, kiseli kupus i druge kisele krastavce koje jedemo i danas.

Mikrobiom ljudskog creva deluje kao mašina za unutrašnju fermentaciju, koja povećava apsorpciju hranljivih materija tokom varenja. Organska jedinjenja se fermentišu u alkohol i kiseline pomoću enzima, koje obično proizvode bakterije i kvasci koji žive u delovima našeg sistema za varenje kao što je debelo crevo.

Fermentacija je anaerobni proces, što znači da ne zahteva kiseonik, pa se slično procesu u našim crevima može desiti u zatvorenoj posudi. Proces proizvodi energiju u obliku adenozin trifosfata (ATP), koji je suštinski izvor hemijske energije koja pokreće naš metabolizam.

Istraživači tvrde da je moguće da su kulturno prenošeni načini rukovanja ili skladištenja hrane podstakli da se ova funkcija eksternalizuje.

Spolja fermentisana hrana je lakša za varenje i sadrži više dostupnih hranljivih materija od njihovih sirovih ekvivalenata. A pošto debelo crevo ima manje posla ako je hrana već fermentisana, veličina organa bi se vremenom mogla smanjiti, a da i dalje potencijalno ostavlja energiju na raspolaganju za rast mozga.

Veličine mozga naših predaka, Australopita, bile su slične onima kod šimpanzi (Pan trogloditi) i bonoba (Pan paniscus). Ekspanzija mozga ljudske loze ubrzala se pojavom Homoa i nastavila se kroz Homo sapiens i Homo neanderthalensis.

Kako su naši preci, sa mozgom veličine šimpanzi, uspeli da iskoriste moć spoljašnje fermentacije?

Brajant i njen tim sugerišu da su se hominidi sa nižim kognitivnim sposobnostima i manjim mozgom možda prilagodili fermentaciji mnogo ranije od predloženih alternativnih objašnjenja za ovo preusmeravanje energije iz creva u mozak, poput lova na životinje i kuvanja na vatri.

Fermentacija ima mnoge prednosti povezane sa kuvanom hranom, kao što su mekša tekstura, povećani kalorijski sadržaj, poboljšana apsorpcija hranljivih materija i odbrana od štetnih mikroorganizama.

Potrebni su mu samo jednostavni prostori za skladištenje kao što su šupljina, pećina ili čak rupa u zemlji, i u osnovi je ulaznica za dobrotu ishrane sa malim ulazom, bez stresa. Kao što istraživači ističu, „može se naići na to, a ne da zahteva planiranje i korišćenje alata.

„Lov, čišćenje velikih mesoždera i upotreba vatre nose svoje rizike; Brajant i njegove kolege pišu, „možda su rizici od fermentacije bili predvidljiviji i stoga pouzdanije ublaženi kroz individualno i kulturno učenje“.

Pored povećanja bioraspoloživosti hranljivih materija, spoljašnja fermentacija takođe može učiniti otrovnu hranu jestivom, na primer uklanjanjem cijanida iz uobičajene osnovne hrane manioke (Manihot esculenta).

„Promišljenost i mehaničko razumevanje nisu zahtevi za početnu pojavu spoljašnje fermentacije“, pišu istraživači. „Naši rani preci su možda jednostavno nosili hranu nazad na uobičajenu lokaciju, ostavili je tamo i povremeno jeli nešto i dodavali još.“

Mikrobi iz prethodnih namirnica su možda inokulisali nove namirnice, što je dovelo do fermentacije. Kako je mozak postajao sve veći, ljudi su možda razvili bolje razumevanje fermentacije.

Tim naglašava potrebu za empirijskim istraživanjem kako bi se podržala ili opovrgla njihova hipoteza, kao što su mikrobiološke studije, uporedne analize i genetska i genomska istraživanja.

„Prebacivanje crevne fermentacije u spoljašnju kulturnu praksu možda je bila važna inovacija hominina“, zaključuju autori, „koja je postavila metaboličke uslove neophodne za selekciju da bi ekspanzija mozga zaživela“.