Nova studija koju vodi Menzies School of Health Research (Menzies) otkrila je snažnu vezu između nasilja intimnog partnera i loših ishoda zdravlja dece.
Objavljeno prošle nedelje u časopisu The Lancet Global Health, istraživači su otkrili da deca mlađa od 5 godina čije su majke tokom života doživele nasilje od intimnog partnera, imaju veću verovatnoću da razviju akutnu respiratornu infekciju, dijareju i da budu neuhranjene. Ovaj rizik je bio mnogo veći kod dece majki koje su doživele više vrsta nasilja.
Kroz ispitivanje podataka o više od 230.000 dece mlađe od 5 godina, koja žive u 37 podsaharskih afričkih zemalja, ova studija je prva koja sveobuhvatno istražuje vezu između majčinog iskustva fizičkog, seksualnog i emocionalnog nasilja, kao i njihovog zajedničkog -pojava i naknadni efekti na zdravlje njihovog deteta.
Ovi ključni nalazi povećavaju bazu znanja o posledicama nasilja, pružajući osnovu za izgradnju prilagođenih političkih intervencija i programa prevencije koji su specifični za različite kontekste i regione.
Ova studija takođe naglašava vrednost multidisciplinarnog pristupa koji integriše zdravstvenu zaštitu, socijalne usluge i zakonske okvire, kada je u pitanju rešavanje i prevencija nasilja u zajednici.
Nasilje i posledica nasilja je teret sa kojim se suočava većina zajednica—uključujući Australiju i Severnu teritoriju (NT). Razumevanje ovih uticaja je ključno za poboljšanje boljih ishoda za decu i smanjenje dugoročnih i međugeneracijskih efekata nasilja u porodici.
S obzirom na direktnu vezu između zdravlja deteta i blagostanja njihove majke, studija je naglasila da je podrška majkama i njihovoj deci ključna za oblikovanje putanje njihovog zdravlja i blagostanja.
Ovi nalazi su deo šireg obima posla koji su preduzeli istraživači u Menzies centru za razvoj i obrazovanje dece, a koji uključuje istraživačke projekte koji se odnose na uticaje nasilja u porodici na zdravlje i dobrobit majki, roditeljstvo, kao i zdravlje, obrazovanje i društveni ishodi dece izložene nasilju.