Napredna tehnologija bi nam mogla dati „personalizovane“ zamene kuka

Napredna tehnologija bi nam mogla dati „personalizovane“ zamene kuka

„Personalizovana“ operacija zamene kuka mogla bi biti upravo ono što je lekar naredio za ljude sa artritisom kuka – prema novom istraživanju. Koristeći naprednu tehnologiju iz drugih industrija kao što su automobilska i proizvodna, istraživači pokreću medicinski napredak.

Rezultat su zamena kuka po meri, jer svaka osoba pomera kukove na malo različite načine. U ovom trenutku, zamene su zasnovane na „normalnom“ kuku, a ne posebno dizajnirane za pacijenta.

U studiji koju je sproveo VMG na Univerzitetu u Vorviku, u saradnji sa Univerzitetskim bolnicama u Koventriju i Vorvikširu (UHCV) NHS Trust i Corin Group, istraživači su otkrili da bi ovaj pionirski pristup zameni kuka mogao da poboljša ishode pacijenata i stope uspeha operacije.

Rad je objavljen u časopisu Computers in Biology and Medicine.

Više od 100.000 ljudi u Velikoj Britaniji svake godine se podvrgava zameni kuka, prema NHS-u – obično zbog artritisa, bolesti zglobova koja izaziva značajan bol.

Nova studija analizirala je dugogodišnje probleme u operaciji zamene kuka: o specifičnom opsegu pokreta koji je potreban za zamenu i kako se vrednost personalizovane operacije može izračunati pre bilo koje operacije.

U studiji, vodeći istraživač dr. Arnab Palit, docent na VMG na Univerzitetu u Vorviku, i njegov tim kombinuju modele iz stvarnog života i računara kako bi uporedili simulirane i stvarne pokrete kuka.

Ovo je pokazalo da se određeni pokreti kuka mogu lako i precizno izračunati korišćenjem najsavremenijih kompjuterskih simulacija zasnovanih na CT skeniranju pacijentovog zgloba kuka, blisko odražavajući stvarne pokrete kuka.

Ovaj napredak bi mogao da omogući hirurzima da planiraju operacije kuka na osnovu ciljanih pokreta kuka specifičnih za pacijenta, umesto da se oslanjaju na populacione norme ili proizvoljne „normalne“ vrednosti. Ovaj personalizovani pristup je posebno vredan za pacijente koji ne spadaju u ove prosečne vrednosti, obezbeđujući da je pre-hirurško planiranje zaista individualizovano i verovatno da će biti efikasnije.

Korišćenje ovih prilagođenih zamena kuka moglo bi da poboljša uspeh operacija, čineći ih „pravo u prvi put“. Hirurzi će možda moći da postave veštački kuk na pravo mesto na osnovu preoperativno izračunatog personalizovanog ciljanog pokreta kuka.

Ovo bi moglo smanjiti šanse za bilo kakve kliničke probleme kasnije, minimizirajući rizik od revizijske operacije. Ovo će takođe pomoći da se poboljša vreme oporavka pacijenata, a istovremeno će se smanjiti dodatni troškovi i rad za NHS.

Dr Palit je rekao: „Ovo istraživanje pokazuje veliki korak napred u planiranju zamene kuka. Korišćenjem kompjuterskih simulacija zasnovanih na pacijentovom obliku kuka sa CT skeniranja, možemo tačno predvideti određene pokrete kuka. Tokom operacije, ovi predviđeni pokreti mogu ih voditi do postavite implantate u najbolje položaje za svakog pacijenta.

„Dakle, umesto da koristimo prosečna merenja, prilagođavamo operaciju tako da savršeno odgovara svakoj osobi, vodeći bolju operaciju. Biće neophodna dalja istraživanja kako bi se u potpunosti istražio njen potencijal da se koristi za pacijente NHS-a.“

Profesor Ričard King, klinički ortopedski hirurg na UHCV-u i klinički vođa projekta, prokomentarisao je: „Zamena kuka je nazvana „operacijom veka“. Kao hirurzi, stalno se trudimo da ga učinimo boljim i pouzdanijim. Ovaj rad koji smo uradili sa VMG bi nam mogao pomoći da uradimo upravo to, pokazujući nam kako da prilagodimo operaciju precizno za svakog pojedinačnog pacijenta.“

Dr Kristofer Plaskos, potpredsednik Globalne kliničke inovacije u Corin Group, dodao je: „Korin je ponosan što podržava ovo istraživanje usmereno na predviđanje pravog opsega kliničkog pokreta zgloba kuka iz preoperativne CT i simulacije pokreta kuka. To je istraživanje ovako što će oblikovati budućnost planiranja kuka, što će dovesti do zaista personalizovane zamene kuka.“