U studiji objavljenoj u Journal of the American Chemical Societi, čini se da su istraživači otkrili način da proizvedu pravu strukturu retkog, ali prirodnog anti-HIV jedinjenja lancilaktona C od početka do kraja.
Njegova necitotoksičnost kod sisara mogla bi učiniti ovaj triterpenoid idealnim kandidatom za lečenje SIDE ako je njegova biološka aktivnost jasna — i ako je u prirodi u izobilju.
Sada je istraživačka grupa na Univerzitetu Kjoto uspela da stvori sintezu nalik dominu jedinstvene sedmočlane prstenaste strukture Lancilaktona C.
„Naš sintetički metod je otkrio da je predložena struktura lancilaktona C u početku bila netačna“, kaže Chihiro Cukano sa Fakulteta za poljoprivredu Univerziteta Kjoto. „Ali mi smo uspešno izvukli njegovu pravu strukturu iz naših spektralnih podataka i razumevanja njegove biosinteze.“
Pored ovog otkrića, Cukano je shvatio da se elektrociklizacija — reakcija preuređivanja u organskoj hemiji — koja se koristi u ukupnoj sintezi takođe javlja u biosintezi.
Ironično, ostaje misterija da li predložena struktura koja sadrži nezasićeni sedmočlani prsten može postojati u prirodi kao analogno – ili ekvivalentno jedinjenje – i kako može uticati na ekspresiju biološke aktivnosti.
Cukanov tim je iskoristio reakciju nalik dominu da omogući potpunu sintezu lancilaktona i srodnih triterpenoida. Ovaj ishod je inspirisao tim da nastavi svoja istraživanja u optimizaciji struktura jedinjenja, što je dovelo do mogućeg razvoja novih antivirusnih lekova.
Beskrajna petlja potrebnih lekova i terapija sa više lekova često korelira sa nižim kvalitetom života ekonomski opterećenih pacijenata.
„Naša sintetička metoda za Lancilakton C, sa njegovom poznatom efikasnošću, može dovesti do razvoja manje problematičnih lekova protiv HIV-a“, zaključuje Cukano.