Napredak u otkrivanju Alchajmerove bolesti može poboljšati podršku pacijentima

Napredak u otkrivanju Alchajmerove bolesti može poboljšati podršku pacijentima

Istraživači iz Velike Britanije i Slovenije otkrili su da određene aktivnosti mozga i obrasci disanja mogu biti znakovi Alchajmerove bolesti. Njihova analiza pokazuje razlike u neuronima povezanim sa krvnim sudovima. Ova otkrića mogu otvoriti nova vrata u razumevanju i lečenju ove bolesti.

Tim istraživača je proučavao kako je oksigenacija mozga povezana sa neurodegenerativnim bolestima. Upoređivali su mere oksigenacije mozga, srčanog ritma, moždanih talasa i napora disanja kod 19 pacijenata sa Alchajmerom i 20 zdravih osoba. Njihova analiza je pokazala razlike u neuronima koji su povezani sa krvnim sudovima i u fluktuacijama nivoa kiseonika u krvi dok su neuroni bili aktivni.

Uočeno je da je sinhronizacija protoka krvi i aktivnosti mozga značajno poremećena kod pacijenata sa Alchajmerom. Takođe, pacijenti sa Alchajmerom su imali višu brzinu disanja, oko 17 udisaja u minuti, u poređenju sa 13 udisaja kod kontrolne grupe. Ovo može biti rezultat promena u načinu na koji se krvni sudovi u mozgu povezuju sa dubljim nervnim tkivima.

Biophizicistkinja Aneta Stefanovska sa Univerziteta u Lankasteru smatra da je ovo otkriće revolucionarno i da može otvoriti nova istraživanja u vezi sa Alchajmerovom bolešću. Ona naglašava da ovo najverovatnije odražava upalu u mozgu koja, kada se otkrije, može biti tretirana, čime bi se možda sprečili teži oblici bolesti u budućnosti.

Analiza se oslanja na razne električne i optičke senzore postavljene na skalp, što ne zahteva uzorke krvi ili tkiva, a jeftinija je i brža od mnogih drugih dijagnostičkih opcija. Iako obrasci disanja sami po sebi još uvek nisu dovoljni za dijagnostikovanje Alchajmerove bolesti, istraživači planiraju da u budućim studijama analiziraju brzinu disanja kako bi dobili potpuniju sliku simptoma bolesti.

Ova istraživanja podržavaju hipotezu da Alchajmerova bolest nastaje usled poremećaja u funkcionisanju vaskularnog sistema mozga, što smanjuje efikasnost protoka kiseonika i uklanjanja toksičnih materija. Neurolog Bernard Meglič sa Univerziteta u Ljubljani ističe da mozak zahteva čak 20 procenata ukupne potrošnje energije tela, iako čini samo 2 procenta telesne težine.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Brain Communications, a rezultati ukazuju na potencijalnu primenu u jednostavnom, neinvazivnom i jeftinom otkrivanju Alchajmerove bolesti. Tim istraživača razmatra mogućnosti za osnivanje kompanije koja bi nastavila sa ovim radom, uz napomenu da je potrebno dodatno istraživanje.