Nedavno je zajednički istraživački tim koji su predvodili prof. Vang Hui i prof. Kian Junchao sa Instituta za fizičku nauku Hefei Kineske akademije nauka dizajnirao katalitički aktivnu, fotoreaktivnu ugljeničnu nanočesticu (FDCN) dopiranu sa Fe za drugu blisko infracrvenu ( NIR-II) prozor, fototermalno pojačana hemodinamska terapija.
Istraživanje je objavljeno u ACS primenjeni materijali i interfejsi.
Hemodinamska terapija posredovana nanokatalizatorima (CDT) zasnovana na ugljeniku privukla je značajnu pažnju u oblasti katalitičke terapije tumora. Međutim, suboptimalna efikasnost u katalizaciji stvaranja hidroksilnih radikala (·OH) iz vodonik-peroksida je postavila ograničenja za njegovu efikasnost.
Da bi rešio ovaj problem, tim je uveo male količine gvožđa u nanočestice ugljenika putem solvotermalne metode. Ovo je poboljšalo sposobnost tretmana da proizvodi potrebne ·OH radikale bez oštećenja zdravih ćelija.
Pored toga, tim je kombinovao CDT sa drugim tretmanom koji se zove fototermalna terapija, koja je koristila svetlost za stvaranje toplote. Ova toplota ubrzava proizvodnju ·OH radikala, čineći tretman još efikasnijim.
Temeljno testiranje na novodizajniranim FDCN nanočesticama pokazalo je obećavajuće rezultate. Ove nanočestice su ciljale ćelije raka na bezbedan i efikasan način i dobro su radile sa NIR-II svetlošću, što pomaže u boljem lečenju.
Ova inovacija nudi poboljšani pristup lečenju raka i otvara mogućnosti za korišćenje nanomaterijala na bazi ugljenika u medicini, navodi tim.