Nakon pirsinga uha, mikrobiom vaše kože se menja na fundamentalan način

Nakon pirsinga uha, mikrobiom vaše kože se menja na fundamentalan način

Možda to nikada niste shvatili, ali na našoj koži živi mnogo triliona mikroorganizama – a bušenje kože i umetanje metalnog predmeta, poznatog i kao pirsing, stvara značajan pomak u tom mikrobiomu.

Tim sa Univerziteta McGill u Kanadi, u partnerstvu sa lokalnim salonom za tetoviranje, prikupio je bris kože od 28 volontera koji su radili pirsing u ušima. Uzimanje brisa je počelo pre pirsinga, a uzorci su prikupljani u naredne dve nedelje.

Istraživači su želeli da bliže pogledaju kako bi ova iznenadna promena u okruženju mikrobioma – potencijalno menjajući sve od oblika kože do njene temperature – uticala na živote mikroorganizama koji žive u blizini.

Iz perspektive bakterija, eukariota i drugih mikroskopskih stvorenja koja kožu nazivaju domom, pirsing je kataklizmičan, apokaliptični događaj – poput ogromnog zemljotresa ili udara meteora – i to je potvrđeno u analizi mikrobioma.

„Otkrili smo da je tokom vremena novo okruženje za pirsing značajno povezano sa većom biodiverzitetom i ekološkom složenošću, sa fundamentalnim razlikama u prirodi biotičkih interakcija u poređenju sa izloženom kožom ušne školjke“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Kako tim primećuje, proces pirsinga počinje sterilizacijom kože, efikasno čišćenjem ‘tla’ od mikroba i pružanjem novog prostora za useljenje nove mikrobne zajednice.

Nakon toga uočen je veći biodiverzitet i ekološka složenost. Što se tiče mikrobioma, ove oblasti su počele da bliže odgovaraju drugim vlažnim delovima kože, poput onih koje biste našli u pazuhu ili nosu.

Utvrđeno je da su bakterije Staphilococcus epidermidis i Cutibacterium acnes posebno rasprostranjene oko pirsinga. Oboje su potencijalno opasni, ali kada postoje zajedno na istom mestu, teže jedno drugom u ravnoteži.

Naravno, pirsing kože nije ništa novo: traje hiljadama godina. Međutim, ovo je prvi put da su naučnici uspeli da izbliza sagledaju kakve bi posledice mogle biti za najsitnije oblike života na površini kože.

Kao i na mnogim drugim mestima na i u našim telima, mikrobiom kože treba da bude pažljivo izbalansiran da bismo bili zdravi. Proučavanje pirsinga i njihovih posledica moglo bi nam pomoći da saznamo više o tome kako da zadržimo tu ravnotežu.

„Iz antropologije i sociologije znamo da su pirsingi jedinstveni ljudski simboli izražavanja, veze i identiteta“, kaže biolog Čarls Ksu sa Univerziteta Mekgil.

„Ovom studijom smo pokazali da pirsing kože takođe predstavlja nenamerni čin samoinženjeringa ekosistema ekološkog pejzaža koji je ljudska koža.“