Najmoćniji svetski MR skener isporučio je svoje prve slike ljudskog mozga, dostižući novi nivo preciznosti za koji se nadamo da će baciti više svetla na naše misteriozne umove – i bolesti koje ih progone.
Istraživači francuske Komisije za atomsku energiju (CEA) prvi put su koristili mašinu za skeniranje bundeve još 2021. Ali zdravstvene vlasti su im nedavno dale zeleno svetlo za skeniranje ljudi.
Tokom proteklih nekoliko meseci, oko 20 zdravih dobrovoljaca postalo je prvi koji je ušao u otvor mašine za magnetnu rezonancu (MRI), koja se nalazi u oblasti Plato de Saclai južno od Pariza, gde se nalaze mnoge tehnološke kompanije i univerziteti.
„Videli smo nivo preciznosti koji nikada ranije nije dostignut u CEA“, rekao je Aleksander Vinjaud, fizičar koji radi na projektu.
Magnetno polje koje stvara skener je ogromnih 11,7 tesla, jedinica mere koja nosi ime pronalazača Nikole Tesle.
Ova snaga omogućava mašini da skenira slike sa 10 puta većom preciznošću od MRI koji se obično koriste u bolnicama, čija snaga obično ne prelazi tri tela.
Na ekranu računara, Vignaud je uporedio slike koje je napravio ovaj moćni skener, nazvan Iseult, sa onima sa normalnog MRI.
„Sa ovom mašinom možemo da vidimo sićušne sudove koji hrane cerebralni korteks, ili detalje malog mozga koji su do sada bili skoro nevidljivi“, rekao je on.
Francuska ministarka za istraživanje Silvi Retailleau, koja je i sama fizičar, rekla je da je „preciznost jedva verovatna!“
„Ovo prvi put u svetu omogućiće bolje otkrivanje i lečenje patologija mozga“, rekla je ona u izjavi za AFP.
Osvetljavanje regiona mozga
Unutar cilindra koji je dugačak i visok pet metara (16 stopa), mašina ima magnet od 132 tone koji pokreće kalem koji nosi struju od 1.500 ampera.
Postoji otvor od 90 centimetara (tri stope) u koji ljudi mogu da klize.
Dizajn je rezultat dve decenije istraživanja u partnerstvu između francuskih i nemačkih inženjera.
Sjedinjene Države i Južna Koreja rade na sličnim moćnim MRI mašinama, ali još nisu počele da skeniraju slike ljudi.
Jedan od glavnih ciljeva ovako moćnog skenera je da poboljša naše razumevanje anatomije mozga i koje oblasti se aktiviraju kada obavlja određene zadatke.
Naučnici su već koristili magnetnu rezonancu da bi pokazali da kada mozak prepozna određene stvari – kao što su lica, mesta ili reči – različiti delovi moždane kore se aktiviraju.
Iskorištavanje snage 11,7 tela pomoći će Izeultu da „bolje razume odnos između strukture mozga i kognitivnih funkcija, na primer kada čitamo knjigu ili izvršimo mentalni proračun“, rekao je Nikolas Bulant, naučni direktor projekta.
Na tragu Alchajmerove bolesti
Istraživači se nadaju da bi moć skenera takođe mogla da rasvetli neuhvatljive mehanizme iza neurodegenerativnih bolesti kao što su Parkinsonova ili Alchajmerova bolest – ili psihološka stanja poput depresije ili šizofrenije.
„Na primer, znamo da je određena oblast mozga — hipokampus — umešana u Alchajmerovu bolest, pa se nadamo da ćemo moći da saznamo kako ćelije funkcionišu u ovom delu cerebralnog korteksa“, rekla je istraživačica CEA Anne- Isabelle Etienvre.
Naučnici se takođe nadaju da će mapirati kako se određeni lekovi koji se koriste za lečenje bipolarnog poremećaja, kao što je litijum, distribuiraju kroz mozak.
Snažno magnetno polje koje stvara MRI daće jasniju sliku o tome koji delovi mozga su meta litijuma. Ovo bi moglo pomoći da se identifikuje koji će pacijenti bolje ili lošije reagovati na lek.
„Ako možemo bolje da razumemo ove veoma štetne bolesti, trebalo bi da budemo u mogućnosti da ih dijagnostikujemo ranije – i stoga ih bolje lečimo“, rekao je Etjenvr.
U doglednoj budućnosti, redovni pacijenti neće moći da iskoriste Izeultovu moćnu moć da vide unutar sopstvenog mozga.
Bulant je rekao da mašina „nije namenjena da postane kliničko dijagnostičko sredstvo, ali se nadamo da se stečeno znanje može koristiti u bolnicama“.
U narednim mesecima biće regrutovana nova grupa zdravih pacijenata da im se skenira mozak.
Mašina se neće koristiti na pacijentima sa stanjima nekoliko godina.