Najbolja hrana za jelo kada imate stomačni virus

Najbolja hrana za jelo kada imate stomačni virus

Virusni gastroenteritis je crevna infekcija koju karakteriše vodenasta dijareja, grčevi u stomaku, mučnina ili povraćanje, glavobolja, bolovi u mišićima i ponekad groznica. Često se naziva stomačni virus ili stomačni grip, ali to zapravo nije grip ili grip, koji je respiratorna bolest. Ova infekcija se često razvija u kontaktu sa zaraženom osobom ili unošenjem kontaminirane hrane ili vode.

Uznemireni stomak je uobičajen simptom stomačnog virusa, zbog čega jedenje zvuči neprivlačno, iako ste možda gladni. Znati šta jesti je teško jer ne znaš šta će se složiti sa tvojim stomakom.

Sledite ove savete kako da napunite svoje telo kada imate virusni gastroenteritis:

  • Neka vam se stomak smiri. Izbegavajte da jedete čvrstu hranu nekoliko sati. Umesto toga, pijte tečnosti poput bujona, čajeva, gaziranih pića ili sportskih pića bez kofeina.
  • Hidrirajte. Fokusirajte se na često pijenje malih količina tečnosti da biste ostali hidrirani.
  • Lako se vratite u jelo. Nakon što budete mogli da tolerišete da pijete čistu tečnost, počnite da jedete manje obroke blage hrane sa niskim sadržajem ostataka, kao što su pire krompir, obični rezanci, krekeri, tost, želatin, banane, pirinač i piletina.
  • Budite oprezni sa lekovima. Najbolje je da koristite lekove bez recepta kao što je ibuprofen štedljivo jer mogu izazvati uznemireni stomak. Razgovarajte o svojim lekovima sa svojim zdravstvenim timom da biste izbegli bilo kakve potencijalne neželjene efekte. Ako su vaši simptomi ozbiljni, možda ćete morati da koristite lekove bez recepta da biste smanjili simptome dijareje ili lek protiv mučnine koji će vam pomoći da smanjite količinu hrane i tečnosti uz povraćanje.

Glavna komplikacija stomačnog virusa je dehidracija, što predstavlja ozbiljan gubitak vode i esencijalnih soli i minerala. Možete smanjiti rizik od dehidracije ako pijete dovoljno tečnosti da nadoknadite one izgubljene zbog povraćanja ili dijareje.

U zavisnosti od uzroka, simptomi virusnog gastroenteritisa se obično javljaju oko jedan do tri dana nakon izlaganja. Simptomi mogu biti blagi ili, ponekad, ozbiljni i traju nekoliko dana do nedelju dana.

Iako je virusni gastroenteritis izuzetno čest, obično se može lečiti kod kuće. Crvene zastavice ili zabrinjavajući simptomi koji bi podstakli posetu vašem zdravstvenom timu su teška dehidracija, nemogućnost zadržavanja tečnosti, krvava stolica, jak bol u stomaku ili kada simptomi traju duže od jedne nedelje. Mala deca, starije odrasle osobe i ljudi sa kompromitovanim imunološkim sistemom češće imaju komplikacije povezane sa virusnim gastroenteritisom.

Dobra higijena ruku i pravilno rukovanje hranom su od suštinskog značaja kako biste sprečili da se razbolite i ograničili širenje virusnog gastroenteritisa u domaćinstvu, školi, radnom mestu i zajednici. Obavezno operite ruke sapunom i vodom, posebno nakon korišćenja kupatila, pre pripreme hrane i jela. Stomačni virusi se najčešće viđaju zimi i proleća, pa je važno biti marljiv, posebno u ovo doba godine.