Ksiuming Feng, sa medicinskog univerziteta Guangki u Nanningu, Kina, i kolege su procenili da li pridržavanje zdravog načina života menja vezu između genetskih varijanti i raka štitne žlezde. Analiza je uključila 264.956 učesnika (uzrasta od 40 do 69 godina) identifikovanih iz UK Biobank.
Istraživači su otkrili da su tokom srednjeg praćenja od 11,1 godina identifikovana 423 slučajna karcinoma štitne žlezde. Postojala je značajna povezanost između višeg poligenskog rizika (PRS) i karcinoma štitaste žlezde (odnos opasnosti, 2,25), kao i značajna povezanost između nepovoljnog načina života i većeg rizika od karcinoma štitaste žlezde (odnos opasnosti, 1,93). Nepovoljan način života je bio povezan sa rakom štitaste žlezde u grupi sa višim genetskim rizikom (odnos povoljnog naspram nepovoljnog rizika 0,52). Najveći rizik od karcinoma štitaste žlezde primećen je među učesnicima sa visokim PRS i nepovoljnim načinom života (odnos rizika, 4,89).
„Nalazi ove studije sugerišu da bi pridržavanje zdravijeg načina života moglo ublažiti štetnu ulogu genetskih faktora na rizik od raka štitne žlezde, posebno kod osoba sa visokim genetskim rizikom“, pišu autori. „Stoga, intervencije u načinu života mogu biti korisne za prevenciju raka štitne žlezde, posebno kod osoba sa visokom genetskom predispozicijom.“