Muškarci su često zbunjeni skriningom raka prostate, pokazuje anketa

Muškarci su često zbunjeni skriningom raka prostate, pokazuje anketa

Novo istraživanje pokazuje da većina američkih muškaraca veruje da je prvi korak u skriningu raka prostate invazivni rektalni pregled od strane njihovog lekara.

To nije tačno, ali ovakva pogrešna verovanja mogu sprečiti muškarce da se pregledaju sve dok se rak prostate ne otkrije prekasno, upozorava Američko udruženje za rak (ACS).

„Ono što je najviše zabrinjavajuće je da iako je rak prostate veoma preživljiv, on je i dalje drugi vodeći uzrok smrti od raka kod muškaraca“, rekla je dr Karen Knudsen, izvršna direktorka za ACS i ACS Cancer Action Netvork. „To je zato što kada rak prostate napreduje i širi se izvan prostate, postaje mnogo teže za lečenje i stope preživljavanja se značajno smanjuju.“

Ove godine će skoro 300.000 američkih muškaraca dobiti dijagnozu raka prostate, a preko 35.000 će umreti od te bolesti, napominje ACS. To je veliki ubica, ali oko dve trećine muškaraca u rizičnoj starosnoj grupi od 55 do 69 godina prijavilo je da uopšte nema skrininga za tu bolest.

Zašto? Da bi pomogli u tome, ACS i Harris Poll su u avgustu anketirali oko 1.200 američkih muškaraca starosti 45 i više godina o njihovom znanju o skriningu raka prostate.

Zablude su bile uobičajene. Tri od svakih pet ispitanih muškaraca (60%) pogrešno su verovali da je rektalni pregled koji je obavio lekar prvi korak u skriningu za rak prostate. Taj broj je porastao na 69% među Hispanoameričkim muškarcima.

Međutim, skrining raka prostate zapravo počinje neinvazivnim testom krvi koji meri nivoe antigena specifičnog za prostatu (PSA). Nivoi PSA se pretvaraju u PSA rezultat, koji pomaže da se utvrdi da li je potreban dalji skrining.

Kada su muškarci bili obavešteni da je test krvi prvi korak u skriningu, 49 odsto ih je reklo da bi zbog saznanja veća verovatnoća da će razgovarati sa svojim lekarom o pregledu, pokazalo je istraživanje.

U drugim nalazima:

„Ova anketa pokazuje da još uvek postoji jaz u razumevanju preporuka za skrining raka prostate, što sugeriše da se diskusije sa zdravstvenim radnicima ne vode“, rekao je Knudsen u saopštenju za ACS. „Obrazovanjem muškaraca o važnosti ranog otkrivanja i strategija prevencije, za one koji odluče da se podvrgnu redovnom skriningu, imamo mogućnost da spasimo živote i preokrenemo povećanje dijagnoza raka prostate u kasnoj fazi.“

ACS kaže da muškarci i njihovi lekari treba da razgovaraju o skriningu raka prostate na osnovu njihove individualne kategorije rizika. To uključuje:

Da bi pomogao muškarcima da uđu u igru kada je u pitanju zdravlje prostate, ACS je angažovao košarkašku ikonu i preživelog od raka prostate Alonza Mourninga kao portparola za svoju novu kampanju „Znaj svoj rezultat“.

„Kroz ovu kampanju, ACS ima za cilj da podstakne muškarce da vode proaktivne razgovore sa svojim zdravstvenim radnicima“, navodi se u saopštenju ACS-a. „Učeći njihov PSA rezultat i blisko sarađujući sa svojim doktorom, muškarci kojima je dijagnostikovana onda mogu doneti informisane odluke o lečenju.“