„Muška menopauza“—šta treba da znate

„Muška menopauza“—šta treba da znate

Služba hitne pomoći Istočnog Midlenda navodno daje muškarcima do godinu dana plaćenog odsustva zbog „problema vezanih za andropauzu“, koje neki nazivaju „muška menopauza“.

Ovaj potez je razbesneo neke komentatore koji se pitaju da li zaista postoji nešto poput muške menopauze ili „manopauze“.

Andropauza nije stanje koje je nedavno izmišljeno. Medicinski establišment o tome govori od 1940-ih kada je bio poznat kao „muški klimakterij“. Simptomi ovog stanja uključuju nedostatak energije, debljanje (uključujući „muške grudi“), seksualne poteškoće, probleme sa spavanjem, anksioznost, razdražljivost, depresiju, pa čak i navale vrućine.

Dok mnoge privatne klinike prepoznaju i leče andropauzu, NHS je ne prepoznaje kao sindrom, niti je obično uzrokovan radikalnim padom „muških hormona“, kao što je testosteron. Nivoi testosterona prirodno opadaju kod muškaraca, ali prosečno smanjenje je oko 1% godišnje nakon 30. godine.

Manje uobičajeni – samo kod 6% odraslih muškaraca mlađih od 80 godina – su hronično niski nivoi testosterona, takođe poznati kao nedostatak androgena. Ovo može biti posledica nesreća koje utiču na njihove testise, teške bolesti ili lečenja raka prostate.

Prirodni pad testosterona može biti pogoršan gojaznošću, ekstremnim stresom i nekim lekovima ili bolestima, uključujući ispijanje previše alkohola. Dakle, andropauza je verovatno više simptom životnog stila i stoga je treba tretirati kao takvu.

Nedavna medijska pažnja na žensku menopauzu je istakla koliko loše žene mogu biti pogođene smanjenjem nivoa hormona u srednjim godinama. Toliko da je vlada Ujedinjenog Kraljevstva morala da imenuje posvećenog „cara menopauze“ da se nosi sa nastalim nedostatkom estrogena, popularnog oblika HNL-a, jer sve više žena traži lečenje u menopauzi.

Služba hitne pomoći u Istočnom Midlendsu je pohvalna jer želi da podrži muškarce u promenama u životnom stilu srednjih godina, ali nazivajući to „muškom menopauzom“ potkopava veličinu fizioloških promena koje žene doživljavaju kao deo ženske menopauze.

Za muškarce, promene načina života mogu imati ogromne koristi. Poznato je da su briga o zdravlju srca, vežbanje i zdrava ishrana u srednjim godinama dobri za funkciju mozga i da mogu pomoći u prevenciji demencije i bolesti srca kasnije.

Dok mnoge žene navode da uzimanje polnih hormona pomaže kod problema sa mozgom, stvarne studije ne pokazuju ukupnu dugoročnu korist hormonskog tretmana na pamćenje ili raspoloženje. Takođe postoje mali rizici povezani sa uzimanjem hormonske terapije.

Nasuprot tome, kod onih kojima su uklonjeni jajnici ili testisi, ili uzimaju blokatore hormona zbog raka, može doći do značajnog pada pamćenja i raspoloženja, a smanjeni testosteron je povezan sa povećanim rizikom od demencije, kao što su Alchajmerova bolest i srce. bolest — dva glavna uzroka smrti u Velikoj Britaniji.

Međutim, nejasno je da li terapija testosteronom pomaže u smanjenju ovog rizika kod muškaraca, jer su neke studije pokazale povećan rizik od srčanih oboljenja, dok su druge otkrile da je terapija testosteronom protektivna ili da nema efekta.

Kod muškaraca sa niskim nivoom testosterona, ukupne studije sugerišu da uzimanje testosterona smanjuje depresiju i poboljšava erekciju i libido. Takođe mogu imati koristi od estrogena ili testosteronskog gela na seksualnu funkciju kod žena.

Međutim, rezultati studija su pomešani i uvek treba biti oprezan pri tumačenju rezultata istraživanja koje su sponzorisale industrije koje proizvode tretmane. Takođe, libido nije samo povezan sa hormonima, a na suvu vaginu ili mlohav penis mogu uticati faktori kao što su stres u vezi ili stres na poslu – ili oboje.

Može li andropauza biti manifestacija stresa srednjih godina? Najverovatnije. I ovo nije pitanje hormonske promene. Umesto toga, dok se pad zadovoljstva životom primećuje samo kod 10-20% odraslih u srednjim godinama (i često se ne pokazuje tokom vremena), ovo je verovatno rezultat procene života u ovoj važnoj novoj fazi.

Važno je da je rizik od samoubistva najveći kod muškaraca između 40 i 49 godina i najčešći je uzrok smrti kod muškaraca mlađih od 50 godina. Mnogi muškarci svoju depresiju mogu prikriti alkoholom, drogom i prekomernim radom. Ovaj rizik je najveći kod siromašnih.

Trebalo bi da aplaudiramo Službi hitne pomoći u Istočnom Midlendsu što je obratila pažnju na mentalno zdravlje muškaraca, ali možda ne zbog andropauze. Umesto toga, intervencije koje se bave lošom platom, radnim uslovima, stresom na poslu, uznemiravanjem javnosti i zadovoljstvom poslom mogu pomoći u poboljšanju mentalnog zdravlja više nego da se ove brige uokviruju kao muška menopauza.

U punoj izjavi Službe hitne pomoći Istočnog Midlenda jasno je stavljeno do znanja da ne postoji posebna ili posebna politika odsustva za andropauzu sa 12 meseci odmora uz punu platu. Umesto toga, odluke se donose od slučaja do slučaja, pokušavajući da zadrži osoblje na poslu gde je to moguće i podržavajući ga u pogledu njihovog mentalnog zdravlja na razne načine.