Ako žene imaju pilulu ‘jutro posle’, da li bi muškarci jednog dana mogli da imaju pilulu ‘sat pre’?
Novi kandidat za lek čini mužjake miševa neplodnim u roku od sat vremena i nestaje za manje od jednog dana, pokazala je eksperimentalna studija u utorak, potencijalno ukazujući na buduću mušku kontracepciju „na zahtev“.
Potencijalni lek, koji nije testiran na ljudima i ostaje godinama daleko od mogućeg da postane dostupan, pridružuje se sve većem broju muških kontraceptiva u razvoju.
Međutim, trenutno postoje samo dve opcije za muškarce: kondomi i vazektomija.
Prethodni lekovi su se borili delimično zbog toga što se veruje da je granica za nuspojave daleko viša za muškarce – jer ne rizikuju da zatrudne – kao i zbog nedostatka interesovanja farmaceutske industrije.
„Za žene, u ovom trenutku sav teret kontracepcije je na nama“, rekla je za AFP Melani Balbah, farmakološki istraživač u Veill Cornell Medicine u SAD.
„Želimo nove opcije“, rekao je Balbah, vodeći autor studije objavljene u Nature Communications.
Tim istraživača je ciljao enzim koji se zove rastvorljiva adenilil ciklaza, koji deluje kao „prekidač“ za spermu, rekao je koautor studije Jochen Buck, takođe iz Veill Cornell Medicine.
Ako se enzim isključi, sperma više ne može da se kreće, rekao je on.
U nekoliko različitih testova, istraživači su pokazali da jedinjenje koje blokira enzim čini spermu miševa nepokretnom za 30 minuta do sat vremena.
Ovo jedinjenje je bilo 100 posto efikasno u sprečavanju trudnoće u prva 2 sata, palo je na 91 posto u prva 3 sata, kaže studija.
Posle 24 sata, spermatozoidi miševa su se ponovo kretali normalno.
Istraživači se nadaju da imaju za cilj jednu nehormonsku pilulu koja deluje za manje od sat vremena i traje 6 do 12 sati, rekao je Bak.
Ovo bi se mnogo razlikovalo od drugih opcija koje su u razvoju, kao što je hormonski gel koji trenutno prolazi kroz ispitivanja na ljudima, za koje su svima potrebne nedelje ili meseci da počnu i prestanu da rade.
Nisu primećeni neželjeni efekti kod miševa. Prethodna istraživanja su sugerisala da su neplodni muškarci koji su imali trajno isključen enzim rastvorljive adenilil ciklaze imali povećanu stopu kamenca u bubregu.
Bak je rekao da je to rezultat toga što je njihov enzim uvek isključen – što ne bi bio slučaj za muškarce koji uzimaju tablete na zahtev.
Istraživači se nadaju da će prva ispitivanja na ljudima održati u roku od tri godine, sa konačnim proizvodom možda do osam godina, rekao je Bak.
Suzan Voker, stručnjakinja za kontracepciju na britanskom Univerzitetu Anglija Raskin koja nije uključena u istraživanje, rekla je da je „malo skeptična“ da će pilula zaista doći na tržište jer su mnogi drugi napori propali.
Ali „upadljiva prednost“ skoro trenutne efikasnosti nudi „mogućnost da se vidi da seksualni partner uzima pilulu“, rekla je ona.
Konsultantska kuća Desire Line radi na predviđanju potencijalnog preuzimanja niza muških kontraceptivnih proizvoda, rekao je njen osnivač Steve Kretschmer.
„Prve procene pokazuju u Sjedinjenim Državama da bi primena pilule na zahtev, koja ima brz početak delovanja i trajanje delovanja od 1-2 dana, mogla biti oko tri puta veća od vijagre kada je prvobitno lansirana“, rekao je on za AFP.